Nový jazykový průvodce na cestách napříč africkým kontinentem. Z pestré směsice jazyků jsme pro vás vybrali pět nejrozšířenějších – arabštinu, svahilštinu, afrikánštinu, amharštinu a hauštinu. Co jazyk, to jiná kultura, jiný zvuk, často i jiné písmo.
Arabština je semitskohamitský jazyk a je v Africe nejpoužívanější. Egyptskou arabštinu jsme zvolili nejen proto, že je Egypt dlouhodobě populární celoroční dovolenkovou destinací, ale i z toho důvodu, že se tímto dialektem domluvíte i v jiných zemích severní Afriky. Afrikánština je západogermánský jazyk a vládne naopak na jižním cípu kontinentu. Paradoxně nám však může být ze všech jazyků nejbližší, na jejím počátku totiž stál jazyk nizozemských osadníků. Svahilština je bantuský jazyk a má nefalšovaný africký původ. Mluví jím kolem 80 miliónů lidí po celé východní Africe. Esperantem Afriky západní je čadský jazyk hauština, kterým se domluvíte nejen v Nigeru a Nigérii, ale částečně i v dalších zemích kolem Guinejského zálivu. Nejexotičtějším z celé pětice je semitský jazyk amharština, jazyk kolébky lidstva Etiopie, který vyniká svým ozdobným písmem.
Podrobnější informace o jednotlivých jazycích, jejich rozšíření, původu i gramatice najdete vždy na začátku každé části. Věříme, že se s naší příručkou neztratíte a Afrika pro vás přestane být zemí neznámou a neproniknutelnou.
Štítky:
Slovní zásoba,
Česky,
Konverzace,
Arabština