Praktická příručka se zabývá aktuální problematikou současné medicíny – akutními stavy v kardiologii. Stále platí, že kardiovaskulární choroby jsou nejčastější příčinou smrti a častou příčinou pracovní neschopnosti a invalidity. Autor krátce a stručně informuje lékaře o nejčastějších akutních příhodách v kardiologii a na základě současných platných doporučení České kardiologické společnosti uvádí, jak co nejlépe postupovat u jednotlivých popsaných akutních stavů.
Obsahem publikace jsou kapitoly o poruchách tvorby a vedení srdečního rytmu, kardiopulmonální resuscitaci, akutních koronárních syndromech, akutním srdečním selhání, akutním plicním edému, kardiogenním šoku, akutní plicní embolii, hypertenzní krizi, nestabilní angině pectoris a náhlé srdeční smrti. Poslední kapitola se velmi stručně zabývá preeklampsií a emklampsií u těhotných žen. Cenná je též podrobná informace o současných zásadách kardiopulmonální resucitace u dospělých a dětí.
V každé kapitole jsou stručně popsány příznaky onemocnění, které charakterizují srdeční příhodu, a diferenciálně diagnostické možnosti a léčebné algoritmy tak, aby se lékař mohl rychle rozhodnout o strategii léčebného zákroku a dalších nezbytných opatřeních jak v rámci přednemocniční péče, tak v nemocničním zařízení.
Knížka je určena všem lékařům, kteří se s problematikou akutních stavů ve své praxi setkávají, především pak internistům a kardiologům, a to nejen v terénu, v ambulancích, ale především na lůžkových odděleních, jednotkách intenzivní péče a koronárních jednotkách.