Již ve třetím, avšak třikrát rozšířeném vydání se ke čtenářům vrací záhadná bytost jménem Arsemid. Autor knihy, průkopník naší kybernetiky a badatel v oboru umělé inteligence Ivan M. Havel, je širší veřejnosti znám i jako šéfredaktor časopisu Vesmír – knižně vydal tři svazky sloupků, které pro tento list měsíc co měsíc psal. Méně známa byla jeho činnost ediční: ve chvíli, kdy byl jeho bratr a zakladatel samizdatové Edice Expedice Václav Havel vězněn, se role vydavatele ujal on.
Přestože vzděláním i profesně vždy tíhl k vědecké práci, přesnost analytického úsudku umí vyvažovat smyslem pro nadsázku a pro absurdní humor. Dokladem takto harmonického sepětí byla série čtrnácti filosofických dialogů, jež pod pseudonymy Sakateka a Sidonius psal se svým přítelem Zdeňkem Neubauerem.
Hlubší vztah Ivana M. Havla k literatuře však signalizovala již jeho prvotina Arsemid, jejíž první verze vznikala přesně před 60 lety. Knižního vydání se dočkala až v devadesátých letech, a každé další přináší nové pohledy na život onoho tajuplného homunkula. Kdo je to Arsemid? Neexistuje jasná odpověď. Podle jistých znaků bychom mohli pátrat v duchovních pásmem kdesi někde mezi Franzem Kafkou, J. R. R. Tolkienem, Osvobozeným divadlem, Ladislavem Klímou a Christianem Morgensternem.
Nynější vydání je nově vybaveno důkladným poznámkovým aparátem dokreslujícím mnohé okolnosti vývoje textu. Vůbec poprvé jsou též zveřejněny originální autorovy ilustrace, původně záznamy v Arsemidově příběhu použitých snů. Samostatnou rovinu pak tvoří důmyslná síť, jejímiž oky jsou motta obepínající jednotlivé kapitoly. Již kvůli nim se stojí za to do důmyslné Arsemidovy skládačky pustit.
Štítky:
Václav havel