Cyklus Neobyčejná dobrodružství Arsena Lupina dosáhl dvaceti svazků už mezi roky 1908–1929. V češtině pak se, tuším, objevil v osmnácti svazcích (1921–1933) a od těch časů se Lupinův stín vrací a vrací a opětovně padá nejen na Paříž a její šedavé střechy, ale i na celou Francii. Tam je skutečně velmi populární i v dnešní době a kupříkladu mezi roky 1992–96 se tam objevil nový pětisvazkový retro výbor Leblancových próz o Lupinovi — v nakladatelství Roberta Laffonta — a deset let nato tento revival velmi úspěšně pokračoval dalšími vydáními. Francouzský spisovatel Maurice Leblanc (1864–1941) se uvedl ještě v devatenáctém století několika psychologickými romány, ale roku 1905 vynesl skutečné eso. Tehdy vymyslel legendu: lupiče-džentlmena Arsena Lupina.
Maurice Leblanc byl muž velmi vzdělaný, se smyslem pro humor, múzou políbený autor, který vlastně napůl bezděky stvořil ideál i idol francouzského čtenáře (a velice brzy po vydání a překladech do mnoha jazyků už nejen francouzského). Na počátku našeho století se do dějin detektivní literatury zapsal především tím, že uvedl do literatury ve svém seriálu o Arsenu Lupinovi zcela nový typ hrdiny: zdvořilého, vždy usměvavého lupiče-džentlmena, nepolapitelného chlapíka, který působí policii — a jmenovitě inspektoru Ganimardovi — největší starosti.
Lupin je charismatickým rošťákem, ale zároveň i kultivovaným znalcem umění, vždy galantním k ženám, také však až nesnesitelně sebevědomým. K této nezapomenutelné figuře podsvětí Lenblanca inspiroval zločinec Alexandre Jacob (1897–1955) pocházející z Marseille.
Střet a souboj dvou osobností je už sám o sobě pozoruhodný, ale příběh je navíc plný napětí. Jako červená nit se jím táhne vzácný modrý diamant. Neméně mnoho je v něm mužské cti i ctižádosti, dámského půvabu, intrik a překvapivých a nápaditých zvratů, prostě pravé a nefalšované napětí a dobrodružství. Nezanedbatelným faktorem je i lakonický a noblesní humor, který je pro postavu Arsena Lupina příznačný, což je přitažlivé v kontrastu s metodickým Holmesem a jeho železnou logikou a téměř zázračnou intuicí… Samotný děj audioknihy má dramatický spád a udržuje napětí od počátku do konce.
Osoby a obsazení:
Arsene Lupin, lupič gentleman – Ivan Trojan
Duval, novinář Le Journal de Paris – Ivan Řezáč
Policejní inspektor Ganimard, úhlavní nepřítel Arsena Lupina – Pavel Rímský
Slavný anglický detektiv Sherlock Holmes – Viktor Preiss
Doktor Watson, anglický lékař, jeho přítel a pomocník – Jaromír Meduna
Architekt Destange – Stanislav Zindulka
Herschmann, neúspěšný dražitel modrého diamantu, majitel zlatých dolů v Africe – Josef Somr
Baronka z Crozonu, majitelka modrého diamantu – Dana Černá
Baron z Hautreku, starý muž, posléze mrtvý muž – Jaroslav Kepka
Rakouský konzul Bleichen – Arnošt Goldflam
Policista, muž zákona – Jan Kostroun
Policista, jeho kolega – Jiří Knot
Augusta, řádová sestra – Magda Kutková
Charles, sluha – Antonín Hardt
Policejní ředitel města Paříže – Miroslav Táborský
Jacqueline, jeho choť – Milada Čechová
Klotylda, zároveň řádová sestra Lotty, také mademoiselle Tilda i drahoušek Kló neboli Blondýnka – Andrea Elsnerová
a další.
délka 58 hod. 45 min.
Štítky:
Tympanum