Ojedinělou knihu amerického novináře lotyšského původu (který jako bývalý ředitel Lotyšského vysílání Svobodné Evropy strávil mnoho let i v České republice) lze bez nadsázky nazvat "prvním průvodcem nebezpečným světem ".
Široké spektrum informací, na něž často médiím nezbývá čas a jež někdy bývají dokonce záměrně potlačovány (ať již ze strany soukromých společností či státních aparátů), je totiž jedinečnou rukovětí nejen pro každého, kdo se chystá do některé z "rizikových "zemí světa, ale i pro ty z nás, kdo chtějí "jen strávit klidnou dovolenou" v lokalitách tak turisticky známých jako je Španělsko, Mallorka, Turecko či bývalá Jugoslávie. Platí-li i na cestách přísloví, že štěstí přeje připraveným, je tato kniha poradcem, jak se co nejlépe připravit.
Velká část knihy je věnována hlavnímu nebezpečí, jež nás může ohrozit na našich toulkách "globální vesnicí " - terorismu. Na celé řadě příkladů poznáváme kořeny a chování různých organizací, jež si vetkly do svého erbu násilí. Ale kromě pozoruhodných faktů nacházíme v knize i cenné odpovědi na praktické otázky, které před námi mohou vyvstat kdykoliv a kdekoliv:"Jak mám minimalizovat nebezpečí únosu? Jak se chovat v případě, že se ocitnu v blízkosti dramatické demonstrace? Jak se chovat v případě napadení cizím útočníkem? Která letecká společnost je bezpečná - a dá se to vůbec zjistit? Mám jet na dovolenou letadlem, vlakem - nebo radši vlastním vozem? Jak se vyhnout nebezpečí minových polí v Chorvatsku? Co dělat v případě přírodní katastrofy? Poznám, že se blíží tsunami?"
Českého čtenáře jistě zaujme i kapitola o kapsářích v Praze, přínosná i pro leckterého rodáka. Desatero přikázání pro osobní bezpečnost je pak základem pro dobrou cestu a šťastný návrat.
Štítky:
Svět a politika,
Státy, kultury, národy,
Země světa,
Terorismus,
Nebezpečné situace