Pilíře prvorepublikové obrany proti Hitlerovi – zrození ŘOP, plány a výstavba, osádky, objekty a podzemí, poválečný vývoj. Vše o objektech, které měly sehrát klíčovou úlohu za Mobilisace 1938.
Kilometry podzemních chodeb, rozlehlé kasárenské sály a muniční sklady, hluboké výtahové šachty a zdánlivě nekonečná schodiště vedoucí k pěchotním či dělostřeleckým srubům. Tak by se ve stručnosti dala popsat tvrz coby hlavní opěrný bod prvorepublikového opevnění. Ve skutečnosti však šlo o komplex nepoměrně složitější. Jen samotné jeho umístění v terénu představovalo náročný a zdlouhavý proces stejně jako jeho vyprojektování a stavba, nemluvě o vybavení zbraněmi či instalaci vzduchotechniky a dalších systémů nezbytných pro dosažení plné bojeschopnosti. I když se tvrze pro nedostatek času do této fáze nikdy nedostaly, stále představují unikátní technickou památku, která si zaslouží naši pozornost. Bouda, Hanička, Adam, Dobrošov nebo Smolkov, to jsou jen některá ze jmen tvrzí, jež nesmazatelně vstoupily do historie, i když jejich osádky svou úlohu nemohly nikdy naplnit. Pojďte s námi nahlédnout do jejich historie i současnosti.
Autorem publikace je JIří Suchánek, šéfredaktor magazínu 2. světová a autor knih Mobilizace ve fotografii, Finanční stráž ve fotografii a dalších knih s vojensko historickou tematikou. Detailně o stavbě
Hledání vhodných materiálů pro čs. opevnění a jejich zkoušky Stav v září 1938
Improvizovaná dělostřelecká výzbroj a příprava na střet s nepřítelem Dokumenty a fotografie
Dobové plány a mapy doplňují soudobé snímky z tvrzí Bouda, Horka a Ježová hora Sruby a podzemí
Podrobný popis jednotlivých součástí tvrze a způsobu jejího fungování