Autor knížky Jan Drábek, syn jednoho z trojice velkých a dlouholetých přátel Drábek - Krajina - Drtina, zachycuje životní příběh Vladimíra Krajiny pohledem jakoby zevnitř, vždyť autor hodně z toho o čem píše, měl doslova z první ruky. Poctivě, se snahou o zasazení do širších historických souvislostí popisuje Krajinovo mladí, studia a práci na Karlově univerzitě a po vzniku Protektorátu jeho někdy až dobrodružný boj proti nacistům, dramatické zatčení v Českém ráji, po kterém byl, dalo by se říci "osobním vězněm K. H. Franka". Čtenáře jistě zaujme i Krajinův nebezpečný útěk do nucené emigrace před komunistickým terorem.
Ve druhé části je vylíčena nová životní etapa Vladimíra Krajiny a jeho rodiny v kanadském Vancouveru. Zaznamenává jeho významnou a úspěšnou práci respektovaného vědce, pedagoga a doslova ekologického pionýra, který dokázal navrhnout a prosadit Zákon o ekologických rezervacích, který byl vládou schválen. Poté byl hlavním iniciátorem vyhlášení více než sto chráněných přírodních rezervací nejen v Britské Kolumbii, což byla do té doby v Kanadě nevídaná věc...
Kniha o Vladimíru Krajinovi, muži, který obdržel zvláštní ocenění od prezidenta T.G. Masaryka, státní vyznamenání od prezidenta Edvarda Beneše i prezidenta Václava Havla, ale také Řád Kanady, rozšiřuje čtenáři pohled na českou, ale také kanadskou nedávnou historii.
Štítky:
Svět a politika,
Státy, kultury, národy,
Vzpomínky,
Emigranti,
Druhá světová válka (1939-1945),
Druhá světová válka (1939-1945) - československo,
Protifašistický odboj,
Politická emigrace,
Protifašistický odboj - československo,
Politická emigrace - československo,
Češi,
Češi - kanada,
Botanici,
Emigranti - československo,
Botanici - česko