Dříve téměř zapomenutá, nebo v lepším případě jako bizarní figura hodnocená osobnost císaře Ferdinanda V. Dobrotivého se v posledních letech postupně opět dostává do povědomí odborníků i veřejnosti, v roce 2012 mu byla dokonce na Pražském hradě uspořádána velká výstava. Po svém odstoupení v roce 1848 sídlil tento monarcha v Čechách až do své smrti v roce 1875.
Autor, který se již řadu let věnuje císaři Ferdinandovi, zejména v souvislosti s jeho pobyty na českých letních sídlech, tentokrát zaměřil svou pozornost na dvůr císaře a jeho manželky v době jejich pobytu v Čechách. Nejdříve pojednává o usídlení císaře v Čechách a formování jeho dvora, pak postupně probírá jednotlivé kategorie dvorních zaměstnanců od nejvyšších až po nejnižší. Pokud to prameny umožňují, vysvětluje jejich povinnosti, především se však snaží, ať už podrobně, nebo drobnou historkou, přiblížit konkrétní osoby, které u dvora byly zaměstnány.
Samostatné kapitoly jsou vyčleněny pro mzdy a další požitky a pro sociální zabezpečení zaměstnanců dvora včetně penzí. Okrajově se připomínají také externisté a zaměstnanci císařových soukromých statků, rovněž je zmínka o zajištění monarchovy bezpečnosti. Nezapomíná se zde ani na dvůr císařovy manželky Marie Anny po jejím ovdovění (1875-1884).
Kniha je doplněna mnoha dobovými i současnými fotografiemi jak osobností, tak míst či písemností, které s tématem souvisejí. Je určena jak pro odbornou veřejnost, tak pro zájemce o historii, zejména o Habsburky.