Struktura pracovního sešitu kopíruje strukturu učebnice – naleznete zde totožné tematické celky, kapitoly a podkapitoly. Jednotlivá cvičení v pracovním sešitě rozvíjí konkrétní oddíly učebnice (cvičení vždy navazuje na konkrétní box učebnice). Propojení učebnice s pracovním sešitem tak není pouze tematické, ale také obsahové.
Cvičení pracovního sešitu ověřují a dále prohlubují znalost příslušného učiva učebnice. Výrazně napomáhají aplikaci učiva při řešení úkolů pracovního sešitu, které se opírají o reálné skutečnosti. Typová různorodost cvičení současně směřuje k rozvíjení dovedností a klíčových kompetencí studentů. Vedle skupiny obvyklých faktografických cvičení (posuzování pravdivosti tvrzení, přiřazování pojmů ke stanoveným kategoriím aj.) je výrazně zastoupen i druhý soubor cvičení, směřujících k rozvoji dovedností žáků – interpretací statistického materiálu, prací s textem, posuzováním a řešením modelových situací, identifikací ekonomických problémů atd. Studenti přitom cíleně pracují s aktuálními problémy a tématy.
Jednotlivá zadání úkolů kombinují individuální, párovou a skupinovou práci studentů. Důraz je kladen na spolupráci studentů a jejich sebevyjádření, ať už ve formě diskuse, proslovu, či v písemné formě – formální zpracování sešitu umožňuje, aby většinu cvičení mohli studenti vypracovat přímo do něj.
Díky těmto vlastnostem se pracovní sešit snadno stane přirozenou součástí výuky.
Klíč s řešeními jednotlivých úkolů pracovního sešitu, doplněný o metodické pokyny a obsahová doporučení k jednotlivým zadáním, je součástí Průvodce pro učitele, který bude vydán jako třetí část učebnicové sady v srpnu 2013.