Téměř každý uživatel počítače se dostane do situace, kdy už mu přestane stačit pouhé „používání“ počítače, ale bude potřebovat zjistit, jak počítač pracuje, z čeho se skládá, jak ho správně nakonfigurovat apod. Zkušený pedagog a dlouholetý správce sítě Jaroslav Horák ve své učebnici hardware, která je určena především pokročilejším, ale zčásti i začínajícím uživatelům, seznamuje čtenáře právě s nejdůležitějšími součástmi hardwarového vybavení počítače, jeho funkcemi, parametry, principy a podmínkami správného fungování. Vezmeme-li v úvahu, že oblast hardwarového vybavení počítačů patří k nejdynamičtěji se rozvíjejícím oblastem výpočetní techniky, pak je to o důvod navíc, proč sáhnout po knize, která poskytuje naprosté základy této oblasti a je obohacena o zkušenosti autora při praktických řešeních problémů každodenní praxe.
Poslední vydání úspěšného titulu doznalo podstatných změn, reagujících na vývoj hardware. První dvě kapitoly (Skříně počítačů a Základní deska), nabízejí kromě popisu normy ATX, také charakteristiku nového formátu BTX. Kapitola Napájecí zdroj byla doplněna o nové typy zdrojů ATX a BTX, přibyl podrobný popis napájecích konektorů. Razantní nástup nový procesorů AMD osmé generace, si vyžádal kompletní inovaci kapitoly Mikroprocesory. Nezapomnělo se zde ani na novinky Intelu (např. nové pouzdro Socket T). Podstatné změny se nevyhnuly ani kapitole Komunikace mikroprocesoru s okolím, do níž byly zapracovány sběrnice HyperTransport a PCI Express. Vývoj se nevyhnul ani pamětem, takže v kapitolách Paměti, Logická organizace paměti se setkáme s pojmy DDR 2, Dual Channel, časování pamětí atd.
V kapitole Doplnění zařízení do počítače byl výklad doplněn o důsledný popis práce s Windows XP (což ostatně platí pro celou knihu). Rovněž nová disková rozhraní (SATA) najdete (kromě jiného) v kapitole Pevný disk – fyzická struktura. V druhé kapitole, věnované pevnému disku Pevný disk – logická struktura je nově uveden podrobný popis souborového systému NTFS.
V následující části knihy Způsoby práce s pevnými disky přibyl výklad o údržbě a konfiguraci NTFS. Další kapitoly ukazují práci s přenosnými médii, disky CD, CD–R, CD–RW a DVD. Nově se objevuje kapitola Zvuková karta a také v kapitole Zobrazovací soustava je vysvětleno mnoho nových pojmů. Jde o samotné grafické karty, monitory a LCD panely. Modemy jsou dnes běžně používány k internetovému připojení, jejich popis byl opět doplněn o práci ve Windows XP. Poslední kapitoly spíše doplňují hardwarovou problematiku. Setup shrnuje zásady práce s pro-gramem Setup, závěrečná část knihy vysvětluje některé vlastnosti Windows XP. Najdete zde informace o startu Windows, zálohování souborů, práci s registry atd.
Přes spoustu novinek zůstává kniha srozumitelnou učebnicí, téměř pro všechny čtenáře.
Štítky:
Počítače