Severní Indie vyniká svou pestrostí a rozmanitostí. Vkročíte-li do ulic kteréhokoliv zdejšího města, potkáte na každém kroku vyznavače snad všech světových náboženství, příslušníky nepopsatelně složitého systému kast a podkast. Budete náhodnými svědky chrámových obřadů, tak jak se odehrávají už od dob, kdy v Egyptě vládli faraoni, uvidíte mešity s báněmi a kupolemi, které tu stály celá staletí před Tádžmahalem, a zároveň se doslova na každém kroku budete setkávat s připomínkou britské koloniální vlády.
Nejběžnější cestovatelský okruh spojující velkolepé památky s cestováním vyprahlou krajinou obývanou typickými Indy je takzvaný „Zlatý trojúhelník“ v severní části Indie - v první řadě je to hlavní město Indie Dillí, odkud to není daleko do Ágry se slavným Tádžmahalem i do Džajpuru, „růžové metropole“ Rádžasthánu, kam cestovatelé míří nejčastěji, neboť je přitahuje jeho pouštní charakter a romantická minulost Džajpuru, ztělesněná pevnostmi Džajsalmér a Džódhpur, či středověké paláce Udajpuru a Bundí.
Na východ od Dillí se řeka Ganga vine nejhustěji zalidněnými regiony až k nejsvětějšímu hinduistickému městu Váránasí (také Benáres či Banáras), kde můžete na ghátech spatřit poutníky vykonávající odvěké náboženské obřady i spalování mrtvých. Ještě dále na východ leží ohromná Kalkata, někdejší hlavní město z období britské koloniální nadvlády, dnes rušná metropole symbolizující nejtíživější problémy dnešní Indie.
Indický Himálaj nabízí fantastické možnosti pro trekking a oplývá horskými sceneriemi, jež se mohou směle měřit s nepálskými. Nejnavštěvovanější oblastí hor býval Kašmír, ale stejné možnosti nabízí i indický stát Himáčalpradéš - kde sídlí v Dharamsále tibetská komunita, k níž patří i sám dalajlama - a vzdálená provincie Ladákh s čarovnou „měsíční krajinou“ a kláštery zahalenými v mracích. Navštěvovaný je také Uttarančal hraničící s Nepálem, kde z ledovce vyvěrající pramen Gangy přitahuje poutníky už tisíc let. Na protější straně řetězce hor leží Sikkim, severní okraj Bengálska, s osamocenými buddhistickými kláštery a možností trekkingu.
Těžko si lze představit posvátnější zemi, než je Indie. Nespočetná posvátná místa jsou provázána sítí poutních stezek, po nichž putují desítky tisíc věřících. Návštěva svatyní nebo účast na některém z nesčetných náboženských svátků, to je pro každého návštěvníka zážitek, který se mu vryje hluboko do srdce.
Štítky:
Indie