Impulsem pro přípravu nového vydání této publikace bylo nemálo konkrétních dotazů některých vybraných účetních jednotek v oblasti organizace a provádění inventarizace majetku a závazků, které mimo jiné přispěly k rozhodnutí o úpravě vyhlášky č. 270/2010 Sb., jejíž účinnost je stanovena dnem 1. 1. 2018.
Skvělý rádce a pomocník při inventarizaci
Cílem autorů při tvorbě této knihy bylo vypracování metodické pomůcky, která by měla být návodem pro některé vybrané účetní jednotky v oblasti organizace a provedení inventarizace majetku a závazků, především pro pracovníky, kteří jsou odpovědní za organizaci a provedení inventarizace majetku a závazků, pracovníky, kteří jsou odpovědní za evidenci majetku a závazků, a dále i pracovníky provádějící „vypořádání“ inventarizačních rozdílů, resp. rozhodující o „náhradách“ při inventarizaci zjištěných schodků, mank a škod, a též i kontrolní pracovníky.
Kdo tuto publikaci využije
Tato příručka je určena ekonomickým, účetním, majetkovým a kontrolním pracovníkům vybraných účetních jednotek, tj. organizačních složek státu, územních samosprávných celků, příspěvkových organizací, státních fondů a regionálních rad regionů soudržnosti a dobrovolných svazků obcí.
Inventarizace krok za krokem podle aktuální legislativy
V aktualizovaném vydání je postupováno, jako již v minulých vydáních, podle platných právních předpisů, tzn. zákona č. 563/1991 Sb., o účetnictví, vyhlášky č. 410/2009 Sb., vyhlášky č. 270/2010 Sb. a Českých účetních standardů pro účetní jednotky, které vedou účetnictví podle vyhlášky č. 410/2009 Sb. Jsou zde popsány jednotlivé fáze inventarizace majetku, závazků, jiných aktiv, jiných pasiv a skutečností zaúčtovaných v knize podrozvahových účtů tak, jak na sebe navazují, aby čtenář přesně věděl, jakým způsobem má být inventarizace prováděna a jak má účetní jednotka postupovat (např. při přípravě a organizačním zajištěním inventarizace, stanovení předmětu inventarizace, vlastního průběhu inventarizace včetně provádění jednotlivých inventur, zjištění inventarizačních rozdílů atd.).
Praktické zaměření – obsahuje příklady, vzory atd.
Kniha podrobně charakterizuje základní pojmy a rovněž obsahuje názorné příklady. Cílem uvedení jednotlivých nezávazných vzorů účetních záznamů a dalších záznamů, které jsou účetní jednotky povinny vypracovat (např. inventurní soupisy, dodatečné inventurní soupisy atd.), včetně povinných obsahových náležitostí uvedených v průkazných účetních záznamech, je pomoci účetním jednotkám při přípravě, organizaci a provedení inventarizace. Dále jsou uvedeny i nezávazné vzory plánu inventur a inventarizační zprávy.
Vzory účetních záznamů v editovatelné podobě
Kniha je doplněna o CD, které obsahuje nezávazné vzory účetních záznamů souvisejících s inventarizací majetků a závazků.
Platnost publikace
Platí i pro rok 2019.