Island, ležící na samém okraji polárního kruhu, usazený v jedné z vulkanicky nejaktivnějších oblastí, dnes neodolatelně přitahuje cestovatele z celého světa svými majestátními ledovci, bublajícími termálními prameny a rozeklanými fjordy, půlnočním sluncem a bohatou historií a literaturou.
Třebaže rozlohou je Island velký jako Anglie, jeho populace čítá pouhých 283 000 obyvatel, odpovídá tedy populaci mnoha jednotlivých měst v jiných zemích. Tři z pěti Islanďanů žijí v oblasti Velkého Reykjavíku.
Island je usazen nad severoatlantickým zlomem, kde se stýkají dvě zemské tektonické desky, pomalu se od sebe navzájem vzdalující. Výsledkem je to, že se Island každým rokem rozšiřuje průměrně o 1 cm. Na obou stranách zlomu táhnoucího se od severovýchodu k jihozápadu, jsou častými jevy zemětřesení a jiné sopečné aktivity. Na Islandu nejsou žádné železnice ani dálnice. Jedinou hlavní silnicí na Islandu je Ringroad, která se stáčí kolem celého ostrova a která byla dokončena teprve před třiceti lety po několika neúspěšných pokusech přemostit zrádné ledovcové řeky na jižním pobřeží.
Na Islandu se nachází třetí největší ledovec na světě Vatnajökull. Jedním z největších zdrojů geotermální energie je kaldera Grímsvötn, usazená přímo pod ledovým příkrovem. Díky existenci nespočetných středověkých dokumentů je mnoho Islanďanů schopno vypátrat své předky až do doby vikingského osídlení okolo roku 800 n. l. Nízká míra imigrace v průběhu staletí znamená, že Islanďané jsou dnes jedním z geneticky „nejčistších“ národů na světě, čímž poskytují neocenitelné příležitosti pro vědecké výzkumy
Štítky:
Lázeňství