Itálie je moderní, průmyslová země. Je zemí určující módní styly a její návrháři jsou světově uznávanými autory nejlepších módních kolekcí. Současně je však také do stejné míry středomořskou zemí, se vším, co k tomu patří. Život ve městech a vesnicích po celé zemi se obvykle zastaví uprostřed dne kvůli siestě a je velmi silně orientován na rodinu a spjat s tradicemi a obřady katolické církve.
Itálie je zemí s největší koncentrací uměleckých klenotů na světě, takže zde rozhodně nebudete zklamaní. Nejbohatší je v tomto ohledu severní Itálie, ale ať už se vypravíte kamkoliv, vždy na něco zajímavého určitě narazíte. Každý kostel i v tom nejmenším kraji má nejméně jeden či dva umělecké skvosty; v odlehlých klášterech a malých okresních městečcích často sídlí zajímavá muzea; a v galerie velkých měst - Uffizi ve Florencii, milánská Brera a spousta v Říme - jsou krásných obrazů a soch doslova plné. Stejně jako v případě jídel, i v umění se v rámci jednotlivých krajů setkáte s různými styly - a díly různých autorů. Ze starobylého umění Itálie patří mezi nejvyhledávanější římské mozaiky a nástěnné malby v Pompejích a Herculaneu, stejně jako rané pohřební plastiky a užité umění Etrusků ze severního Lazia. Siena byla ve 14. století domovem několika raných gotických architektů; Florencie nejvíce vzkvétala v době renesance ve století patnáctém, a charakteristický římský styl pochází z pozdního baroka, přesněji z doby protireformace. V případě Benátek nepřekvapí, že zde mají velké zastoupení velcí benátští mistři, jmenovitě Tizián a Tintoretto. Jediným problémem tak zůstává, kde vzít na všechnu tu krásu dostatek času.
Každý, kdo navštíví Itálii, touží prohlédnout si památky starověkého Říma. Ty je přitom velice snadné najít, a nejenom v Římě samém, kde jsou doslova rozházené po centru města: Forum, coby srdce města z dob před republikou; přilehlý pahorek Palatin, na němž kdysi žili vlivné římské osobnosti; sloupy a sokly římských náměstí připomínající různé císaře, stejně jako ikonický ovál Kolosea. Jen samotné tyto památky vás hravě zaměstnají na několik dní - a to se nedaleko od nich nachází Caracallovy lázně, Domus Aurea a pozůstatky cesty Appia Antica. Kousek za městem se rozkládají překvapivě dobře zachovalé ruiny někdejšího římského přístavu Ostia, zatímco dále na jih leží zničená města Pompeje a Herculaneum, jež společně zanikla po výbuchu Vesuvu v roce 79 n. l. Na severu Itálie uchvátí dodnes využívaný amfiteátr ve Veroně, v němž v létě probíhají operní představení. Několik dalších amfiteátrů rozesetých po celé zemi se nachází v různém stádiu oprav. A také tu stojí mnoho vítězných oblouků - v Aostě, Rimini a Beneventu - poukazujících na válečné aktivity císařů v rámci celého poloostrova.
S průvodce Itálií Rough Guide proniknete do všech koutů Itálie s těmi nejpřehlednějšími mapami, vyberete si, kam jít a co vidět, a inspirujete se přitom podmanivými fotografiemi. Začtete se do zasvěcených výkladů o všem, co Itálie nabízí, od renesančního umění až po kopanou. Vyberete si z našich doporučení ohledně ubytování a restaurací, tak aby to odpovídalo vašemu rozpočtu.
Štítky:
Lázeňství