Spojené státy v posledních třiceti letech na Írán buď pohlížely s pohrdáním, nebo se raději tvářily, že ho vůbec nevidí. Írán však mezitím vyrostl ve stát, který je schopen změnit osud Ameriky.
Robert Baer mistrně ukazuje, jak Írán využil falešných představ, jež si o něm Amerika sama vytvořila, aby se šikovně vetřel do elitní společnosti světových velmocí. Ve skutečnosti nám hrozí katastrofa, která je zatím jen v latentním stádiu, přesto ale už dnes vyžaduje rozhodnou politickou odpověď. Pokud se k ní včas odhodláme, můžeme pohromu ještě odvrátit.
Baer čtivě spojuje osobní zážitky s informacemi sesbíranými od svých tajných kontaktů, a tak skvěle dokládá, že Írán má daleko do radikálního zlotřilého státu, za něhož bývá považován. Je spíše racionálně uvažujícím hráčem, sběhlým v hrátkách mezinárodní politiky. Proto tak účinně maří dosavadní převahu Spojených států v oblasti Perského zálivu, místními považovanou za projev západního kolonialismu.
Možnosti americké zahraniční politiky se v podstatě zúžily na dvě varianty: buď postoupíme nejvýznamnější dopravní trasy světového obchodu s energiemi státu, který se nám při nasazení své válečné taktiky může vojensky rovnat, anebo s ním začneme vyjednávat.
Alternativa - nadále Írán dráždit a nutit jej, aby upevňoval svou nadvládu nad muslimským světem - je příliš mrazivá na to, abychom o ní vůbec mohli vážně uvažovat.
Štítky:
Historie,
Herci a herečky