Nemám jiné nepřátele než ty, kteří jsou nepřáteli státu, prohlásil Richelieu na smrtelné posteli, ale málokterý státník před ním byl tak napadán a hanoben jako on. Kdo tehdy vlastně byl stát, král či kardinál? Koho a co představoval kardinál ve své době? Politickou moc, zdroj inteligence, či neukojenou ctižádostivost bez skrupulí a morálky?
Dumasovi hrdinové s ním v královských službách bojovali na život a smrt, kardinál je tu doslova ztělesním mocného zloducha, ale přesto d´Artagnan nakonec obdrží dekret poručíka královských mušketýrů. Nejen současníky, ale především literaturu a historii fascinovala a vzrušovala tato historická postava svými osudy, názory i činy do té míry, že o ní vždy znovu a znovu čteme.
Jaké byly jeho názory na politiku, vysokou šlechtu, prostý lid, souboje, ženy, špionáž, umění, vědu, jaká byla skutečnost a jaká byla představa? Historie versus literatura, smyšlenky proti faktům, antipatie vedle sympatií, to vše představuje příběh kardinála Richelieu na půdorysu Dumasova, Mauroisova, Merleho, Huxleye a mnoha dalších, barvitého vyprávění v konfrontaci a korekci generací historiků. Autor tu nabízí příběhy v příběhu spolu s bohatou ilustrační dokumentací
Štítky:
Svět a politika,
Státy, kultury, národy,
Náměty, témata a motivy,
Politická moc,
Francie - dějiny,
Diplomaté,
Stát a církev,
17. století,
Kardinálové,
Stát a církev - francie,
Diplomaté - francie,
Politická moc - francie,
Historie