Mezi lety 1980 a 1989 platili polští horolezci za naprostou světovou špičkou. Vyrůstali a žili v nesvobodném Polsku, a přesto se brzy stali nejuznávanějšími himálajskými lezci. Patřili sem mezi jinými také J. Kukuczka, W. Kurtyka či W. Rutkiewitzová. Přestože tato skupinka vyrostla v těžké poválečné době plné nesvobody a bez reálné šance na vlastní smysluplný život, vytvořili si svůj svět, díky němuž se mohli vydat na vlastní „lezeckou“ cestu za svobodou. V době, kdy běžní občané Polské lidové republiky byli „chráněni“ před Západem za železnou oponou, se tito nespoutaní dobrodruzi vydávali na expedice po Aljašce, Jižní Americe, Evropě, a především po Asii, která se stala jejich druhým domovem.
Autorka knihy Bernadette McDonaldová je sama lezkyně. Polské horolezce osobně znala a navíc poskládala obrovské množství dokumentů a svědectví. Kniha obsahuje i přehlednou chronologii všech zásadních polských výstupů na vrcholy Himálaje.
Jurek Kukuczka (*1948, Katovice, Polsko, †1989, Lhoce, Himálaj) byl polský horolezec a druhý člověk, který zdolal všech 14 osmitisícovek. Patřil k nejlepším světovým horolezcům všech dob.
Wojtek Kurtyka (*1947) je jedním z nejslavnějších světových alpinistů. Proslavil se vizionářským přístupem k lezení – uskutečnil např. přechod Broad Peaku, vystoupil alpským stylem na Čo Oju a Šiša Pangmu, ale nejvíc se proslavil průstupem západní stěnou Gašerbrumu IV. Tento jeho úspěch z roku 1985, nezřídka přezdívaný „výstup století“, dodnes nikdo nezopakoval. Obdržel ocenění Piolet d’Or za celoživotní horolezecké úspěchy.
Wanda Rutkiewiczová (*1943, Plunge, Litva, †1992, Kánčendženga, Himálaj – její tělo nebylo dosud nalezeno) byla polská horolezkyně a himálajská alpinistka. Jako první žena úspěšně vystoupila mimo jiné na vrchol K2.
Lezci svobody je jednou z nejoceňovanějších knih o horolezectví, které kdy vyšly v Kanadě.