Také v historii Jihlavy lze nalézt příběhy významných podnikatelských rodin, jež se svým působením v různých hospodářských odvětvích zasloužily o rozvoj města. Jedním z nich jsou i osudy textilních podnikatelů Adolfa a Karla Löwových. Rodiny, jejíž skromné začátky nebyly na překážku výraznému společenskému vzestupu a jejíž podnikatelský úspěch významně ovlivnil nejen celé jedno průmyslové odvětví, ale i tisíce životů zaměstnanců a jejich rodin z okolí Jihlavy.
Publikace, vydaná pod názvem „Löwovi. Osudy rodiny textilních továrníků“ nakladatelstvím Parola, přibližuje historii rodiny, její původ a příchod do Jihlavy. Popisuje jejich podnikatelské začátky v Heleníně, koupi dvou sousedících továren a jejich rozvoj. Zabývá se rovněž působením rodiny na okolí – ať už založením bytové kolonie pro zaměstnance v Heleníně, jejich zásadní roli při založení a rozvoji školství v obci i významnými sociálními opatřeními v provozu továren.
Na příkladech z osobního života členů rodiny publikace přibližuje i zajímavé události ze života Löwů v průběhu několika desetiletí, které zachycují i dobový kontext a tehdejší společnost.
Text je ohraničen časovým obdobím přibližně sta let, tedy od poloviny století 19. století do poloviny století 20., kdy se odehrával začátek, rozvoj a následné ukončení činnosti firmy v režii Löwových. Zahrnuje i vliv nacistických okupačních orgánů na chod továren a majetku v Protektorátu Čechy a Morava a persekuci některých rodinných příslušníků.
Vedle hmotných památek po sobě podnikatelská rodina Löwových do dnešních dnů zanechala i inspirativní příběh z nedávné minulosti. Jeho připomenutím vzdáme hold tvůrčímu duchu a nezdolné energii, která stála za vybudováním helenínské textilní továrny i stejnojmennné obce.