Pavel Kovář v této knížce uspořádal výpovědi známého psychiatra a odborníka na párové soužití. MUDr. Miroslav Plzák vypráví o své klinické praxi, vzpomíná na setkávání s mnoha osobnostmi české společnosti. Znal je díky své profesi, poznával je i na divadelních prknech nebo v zákulisí filmů.
Ano, Miroslav Plzák vždy provokoval. Čím? Vyhlásil například boj pojmu Láska. Považoval jej za příliš svatý či romantický, a proto zbytečně nedotknutelný. Nabízel pohledy realističtější. Manželskou nevěru otce rodiny navrhoval vyřešit tím, že muž se místo dlouhodobé káznice zastydí a žena mu odpustí. Ale pozor: nikdy nevyslovil ono „zatloukat, zatloukat a zatloukat“, jež mu bylo mediálním zkreslením omylem připsáno.
Krátce poté, co se stal primářem psychiatrické kliniky pražské fakultní nemocnice, založil Linku důvěry. Důvodem bylo, že Československo vykazovalo v šedesátých letech minulého století největší sebevražednost na světě. A když se poté ukázalo, že na linku telefonují většinou lidé nešťastní v partnerských vztazích, vznikly manželské poradny, a on byl rovněž u toho.
O partnerských vztazích napsal mnoho knížek, dvě divadelní hry a několik televizních scénářů. K tvorbě přistupoval vždy – jak sám tvrdil – v duchu latinského ridendo dicere verum, neboli „říkat pravdu s úsměvem“. Domníval se totiž, že to lépe na čtenáře či diváka zapůsobí, více to zabírá. Byl vlastně svým způsobem jakýsi laskavý komik; ostatně vystupoval několik let na jevišti Semaforu.Díky své atraktivní profesi psychiatra i díky svému snobství, o kterém sám ve zralém věku s úsměvem mluvil, se přátelil s elitou pražské bohémy. I na tu však díval očima své profese a často kriticky.