Kniha Motorismus v srdci Evropy nabízí zasvěcený vhled do motoristického dění v zemích, kde již samotný počátek motorismu byl zachycen invencí a kreativitou řady jedinců. Prvním významným počinem na samém počátku století páry se stal slavný parní vůz Josefa Božka, od jehož představení v pražské Stromovce uběhlo 200 let. V následném století elektřiny se dostal ke slovu další významný český vynálezce František Křižík, který u jednoho ze svých elektromobilů použil dokonce hybridní pohon. Současně se již po silnicích proháněla motorová kola i motocykly pánů Laurina a Klementa, ale také první motorové kočáry z moravské Kopřivnice. Konstruktéři v Čechách i na Moravě zkrátka mnohokrát posunuli vývoj motocyklů i automobilů významně vpřed a způsobili, že na dlouhé a pozoruhodné cestě za stále rychlejšími a dokonalejšími silničními dopravními prostředky byla česká stopa vždy velmi výrazná.
Český motorismus byl úzce spjat se Slovenskem, ať už výrobou automobilů a motocyklů (např. výroba maloobsahových motocyklů Jawa v Povážských strojírnách, výroba prototypů osobních vozů v Konstrukčním a vývojovém středisku v Bratislavských automobilových závodech či výroba legendární Škody 1203 v Trnavských automobilových závodech), tak po stránce sportovní, neboť do úspěšných kolektivů, které získaly řadu vítězství v terénních a soutěžních závodech na českých motocyklech, patřili i slovenští jezdci.
Představení legend motoristického hnutí v zemích v srdci Evropy a osudy významných osobností tvoří ostatně závěrečnou kapitolu této publikace, která díky fascinovanému pohledu autora představuje mimořádně plodnou historii motorismu v českých zemích jako úchvatné dobrodružství.
Štítky:
Monografie,
Automobily,
19.-21. století,
Automobilový průmysl,
Motocykly,
Automobilový průmysl - česko,
Motocykly - česko,
Motorismus,
Automobily - česko