Proč napoleonský voják válčil? Co jej k tomu vedlo, pokud táhl do války dobrovolně, a jak se s takovým údělem vyrovnával jako odvedenec? Šel do boje s nadšeným pokřikem „Ať žije císař!“? Umíral s ním na rtech? Nebo jde jen o výmysl romantiků a nostalgických pamětníků?
O Napoleonovi, jeho bitvách a velkých rozhodnutích generálů bylo potištěno mnoho stran. Kdo ale byli a jak žili muži, na jejichž bedrech vítězství francouzského císaře stála? Jiří Kovařík vtahuje čtenáře do jejich prožitků a pomáhá pochopit proměnu mladého rekruta v zoceleného mazáka. Na stránkách knihy figurují muži, které víc než jejich císař zajímali blízcí doma, kručící břicho a prošlapané boty. Mísí se na nich odvaha se strachem, časy hojnosti s hladem a strádáním, demoralizace s nadšením, radostí i humorem.
Kniha před vámi mimo jiné vykreslí:
každodennost revolučních i napoleonských kasáren a jejich neoficiální rituály
prožitek boje očima prostého vojáka a hrůzy polních nemocnic a zajetí
dobovou posedlost duely, kterou nejvíc proslula obávaná klika u lehkého jezdectva
chod vojenské justice a tresty hrozící za dezerci, drancování nebo sebepoškozování
láskyplný vztah vojáků ke zvířecím mazlíčkům a osudy plukovních maskotů
organizaci francouzské armády a její reformy během dvou dekád válek
proměny postoje vojáků k Napoleonovi od jeho prvních vítězství v Itálii až po Waterloo O autorovi
Jiří Kovařík (* 1950). Český historik, bývalý muzejní pracovník a autor několika desítek knih. Věnuje se především vojenství napoleonské éry, ale i válkám antiky, vrcholného středověku a raného novověku; přeložil několik memoárů z francouzštiny. Hojně publikuje i časopisecky nebo na svém blogu www.napoleon-knihy.blogspot.com. Je čestným členem The International Napoleonic Society (FINS). Žije v Kladně.