V návaznosti na první díl pokračuje tato publikace v mapování vývoje výtvarného umění, literatury, divadla a hudby na evropském kontinentu v období od poloviny 14. století do roku 1750. Každá kapitola začíná obecně historickým úvodem, včetně geopolitického přehledu zachycujícího podobu a geografické rozdělení tehdejší Evropy. Vzhledem k tomu, že jde o "nástin", zahrnuje text pouze nejdůležitější vývojové tendence a jména vybraných tvůrců, jejichž dílo mělo v historickém kontextu zásadní význam.
Publikaci obohacuje množství barevných ilustrací, které dávají sdělovaným informacím plasticitu i další rozměr, a přispívají tak k jejich snazšímu pochopení. Snahou autorského kolektivu bylo zdůraznit odlišnosti jednotlivých estetických kultur Evropy, které se ve zkoumaném období projevují výrazně už jako kultury národní, a zároveň prvky, které jsou jim společné a vzájemně je propojují.
Text je členěn do kapitol zachycujících chronologicky etapy zrodu, vrcholu a postupného ústupu renesance a baroka s přihlédnutím k nerovnoměrnosti jejich vývoje v jednotlivých evropských regionech.
V závěru publikace, stejně jako v prvním dílu, najdete slovník odborných výrazů a jmenný rejstřík.
Štítky:
Učebnice středních škol,
Dějiny divadla,
Dějiny hudby,
Dějiny evropské literatury,
Učebnice vyšších odborných škol,
Dějiny hudby - evropa,
Dějiny výtvarného umění - evropa,
Dějiny divadla - evropa