Historicko-populární kniha se vrací ke stále aktuálnímu tématu českého (v tomto případě ostravského) protifašistického odboje. Na skutečném příběhu jedné sabotáže (vypálení okupačního úřadu práce) ukazuje mimo jiné problém příčiny a následků. Klade otázku, kolik lidí a jejich osudů ovlivní ve skutečnosti čin pětice bojovníků proti obecnému útlaku.
Zajímavý a netradiční je v této knize také dvojí pohled na stejnou věc (první s odstupem 20 a druhý téměř 70 let), který odhaluje, že dvakrát totéž nemusí být vždy totéž. Plusem studie je také skutečnost, že se nedívá na osudy a příběh samotný černobíle, šablonovitě, ale nutí k zamyšlení nad nejrůznějšími aspekty našeho konání.
K tomu připočtěme čtivost, s jakou je text napsán a řadu unikátních fotografií, jimiž je doprovázen a máme skutečně kvalitní knihu jak pro zájemce o literaturu faktu, tak o dobrodružně psychologické čtení. Zvláště v současné mezinárodní situaci je to čtení nejenom napínavé, ale také pomáhající orientovat se v pojmech, které jsme jaksi v posledních desetiletích nemuseli až tak příliš analyzovat.
Štítky:
1939-1945,
Druhá světová válka (1939-1945),
Protifašistický odboj,
Protifašistický odboj - česko,
Ostrava (česko),
Druhá světová válka (1939-1945) - česko,
1943-1944,
Ostrava (česko) - dějiny