Příběhy židovských rodin v této knize mají nejen historickou výpovědní hodnotu, ale čtou se často jako epická dramata. Za jejich úspěchem stály odříkání a dřina, ale pak všechny smetl vichr historických událostí: nejdříve proti nim vystoupili nacisté, a ti, kdo přežili, pak stáli tváří v tvář novým tvrdostem ze strany komunistů.
Čas překryl historickou skutečnost, jak podstatně přispěly k průmyslovému rozkvětu a šíření dobrého jména první republiky rodiny židovských magnátů. Pražští Kolbenové, Bondyové a Petschkové, chrudimští Popperové, brněnští Tugendhatové a Löw-Beerové, jména Jindřicha Waldese a Josefa Auerbacha. Je dobré připomenout, že za vznikem pražských bubenečských rezidencí, dnes převážně užívaných zahraničními velvyslanectvími, za paláci v centru hlavního města, vilami obdivovanými pro architektonickou exkluzivitu se skrývala tvrdá práce a odvaha jednotlivců, jejich obchodní talent. Že například v Chrudimi se šila obuv špičkové kvality, žádaná po celém světě. Že jméno Bondy je spojeno nejenom s rozvojem železářského průmyslu, ale i s položením základů českého letectví. Že Emil Kolben pracoval v elitním týmu geniálního Edisona. Že jednoduchá patentka, drobnost až směšná, přinesla Waldesově Kooh-i-noorce světovou proslulost. Že vliv filmového magnáta Auerbacha sahal až do filmové Mekky, amerického Hollywoodu. Většina těchto podnikatelů proslula též jako filantropové. Mimoto vytvářeli promyšlené sociální programy pro své zaměstnance.
Živý a kultivovaný jazykový styl Pavla Kosatíka k vyprávění těchto rodinných ság přispívá největší měrou. Jde tak o literaturu faktu, jež se čte jedním dechem.
Pavel Kosatík (1962) je absolventem právní historie na PF UK v Praze, 1984. Působil jako nakladatelský redaktor (Čs. spisovatel, spoluzaložil nakl. Kdo je kdo aj.). V první polovině 90. let pracoval v novinách (MF Dnes – redaktor, editor; Reflex – zástupce šéfredaktora), později byl šéfredaktorem čtvrtletníku Akademie Věd ČR Národní 3. V zásadě je však od roku 1996 na volné noze a živí se jako spisovatel a scenárista. Autor třiceti knih většinou z novodobé české historie, životopisných (T. G. Masaryk, Jan Masaryk, Ferdinand Peroutka, Pavel Tigrid, Pavel Kohout, Věra Čáslavská, Emil Zátopek ad.) a esejistických (České snění, Slovenské století ad.). Scenárista řady TV dokumentů pro Českou televizi i hraných filmů, devítidílné série České století (ČT 2013–2014), filmu Hovory s TGM (2018). Držitel Ceny Ferdinanda Peroutky, Ceny Toma Stopparda, Ceny Miroslava Ivanova ad.