Mají takové jevy a události, jako je fotbalové chuligánství, útoky námezdních rolníků na majetek vlastníků půdy, incidenty vyvolané vztekem na silnicích a události z 11. září 2001, nějaké společné znaky? Tato kniha se pokouší – v širokém historickém záběru a s využitím nejrůznějších pramenů a literatury z mnoha disciplín – nalézt společnou příčinu těchto jevů a událostí v kolektivním násilí.
Případy kolektivního násilí se neřídí nějakým univerzálním zákonem, ve všech ale v různých kombinacích a situacích působí podobné příčiny. Kolektivní násilí je v jistých ohledech sice komplikované, proměnlivé a nepředvídatelné, přesto je ale výsledkem podobných příčin, které se v různé době a na různých místech různě kombinují. Pochopíme-li tyto příčiny, jejich kombinace a situaci, v níž působí, pomůže nám to kolektivní násilí a jeho četné podoby vysvětlit.
Jak a proč lidé, kteří jsou ve vzájemné interakci, aniž si navzájem otevřeně škodí, náhle přecházejí ke kolektivnímu násilí a pak (někdy stejně náhle) zpět k relativně mírumilovným vztahům?
Jak a proč začínají lidé, kteří léta žili se svými kategoriálními rozdíly (a často spolupracovali a uzavírali mezi sebou sňatky), na sebe a na svůj majetek ničivě útočit?
Proč různé typy politických režimů (např. demokratický a autoritářský režim) vykazují tak rozdílné úrovně a formy kolektivního násilí?
Kniha Politika kolektivního násilí je první prací Charlese Tillyho vydanou v českém překladu.
Štítky:
Studie,
Politické násilí,
Násilí,
Skupinové chování