Tato publikace se snaží blíže osvětlit některé aspekty pravěkého vývoje, tedy „obecných, hlubších dějin“, českých zemí. Autor se pokouší postihnout období, jež sahá od počátků lidského osídlení našeho území v paleolitu až do doby, kdy už známe bezpečně jméno jeho obyvatel, Keltů. Snaží se ukázat, jak se české země, ležící v samém středu Evropy, už v pravěku účastnily celosvětového vývoje, jakým způsobem přijímaly impulsy, předávaly je a jak přispěly k rozvoji nejen evropské, ale i světové kultury a civilizace.
Naše území bylo v pravěku – podobně jako v době historické – integrální součástí evropské, mediteránní i euroasijské civilizace. Pochopení naší minulosti nelze dosáhnout bez pochopení souvislostí, které české země pojí s ostatními částmi Evropy a k ní přilehlých dalších částí světa. Tato knížka se úspěšně pokouší o moderní výklad, který v dřívějších dějinách bádání o této době býval spíše jen naznačován či zmiňován na okraji: nakolik se naše země účastnily obecného vývoje civilizací Předního východu, Středomoří a Evropy i jak souvisely jejich dějiny s civilizací celé Eurasie. Poloha českých zemí uprostřed Evropy totiž naznačuje i jejich úlohu v ní: přejímat ze všech stran podněty, harmonizovat je a předávat dál.
Publikace, která vychází už v druhém, rozšířeném vydání, otevírá pohled na dějiny v jejich širších souvislostech, které jsou stále zajímavé a poučné i pro naši dobu. Kniha je bohatě vybavena obrazovým materiálem, ilustracemi a mapami, které dokumentují širší souvislosti jednotlivých etap pravěkých dějin českých zemí.
Štítky:
Monografie,
Pravěk - česko,
Historie