„Myšlenky, které stojí za to šířit“ je mottem konference TED. Kniha od jejího hlavního tvůrce a kurátora vás krok za krokem naučí, jak přednést svoji vlastní strhující řeč. Ať jde o firemní prezentaci, přednášku na konferenci nebo jakýkoli jiný veřejný projev, základní rétorická pravidla jsou stále stejná. A Chris Anderson je ten nejpovolanější učitel.
Slavné TED konference ukázaly celému světu, jakou sílu může mít mluvené slovo. Osmnáctiminutové strhující přednášky zvané TED Talks, přístupné zdarma na www.ted.com, dokážou miliony diváků na celém světě nadchnout pro nové myšlenky, změnit jejich zažité postoje a motivovat k činům. Řečníci TEDu jsou živým důkazem, že mluvená řeč může být silnější než psaný text – ovšem jen tehdy, je-li pečlivě promyšlená a bravurně pronesená.
Právě proto se kurátor TEDu Anderson ujal nového úkolu: proměnit diváky v další rétory. Do své knihy vložil vše, co se naučil během těch čtrnácti let, kdy připravoval na vystoupení například exprezidenta USA Billa Clintona, zpěváka kapely U2 Bona či vědce Kennetha Robinsona, Susan Cainovou, Hanse Roslinga a stovky dalších osobností. Spolu s nimi se učil, jak nejlépe uchopit téma, jak pracovat s pozorností diváků, jak vystavět pointu. A vedle toho sledoval, jak se jednotliví řečníci vyvíjejí a díky čemu se zlepšují. Výsledkem je zásadní učebnice moderní rétoriky pro každého, kdo někdy vystupuje na veřejnosti.
Kniha Přednášejte jako na TEDu (v orig. TED Talks) se po vydání počátkem května 2016 okamžitě stala bestsellerem podle New York Times. Byla přeložena do 25 jazyků.
V knize se také dozvíte
Že schopnost pronášet charismatické proslovy není dar shůry, ale naučená dovednost
Které řečnické styly spolehlivě odradí nebo uspí vaše publikum
Proč je tak důležité, aby každá řeč měla svůj jasný leitmotiv
Že spoléhání na promítané slajdy vede do prezentační záhuby a jak připravit slajdy, které vaší řeči opravdu pomůžou
Jak vystavět strhující přednášku pomocí pěti osvědčených řečnických nástrojů: propojení (s diváky), vyprávění (příběhu), vysvětlení (myšlenky), přesvědčení (o její důležitosti) a odhalení (např. nečekané pointy)
Kdy je lepší učit se řeč nazpaměť a kdy zapojit improvizaci
Jak zkušení řečníci úspěšně bojují s nervozitou (nervózní je prakticky každý)
Sedm způsobů, jak přednášku působivě zakončit – protože začátek a konec jsou kriticky důležité
Jak se pohybovat přirozeně po pódiu, co si vzít na sebe a jaké pomůcky se osvědčují
A proč je vlastně tak moc důležité umět veřejně mluvit... O autorovi
CHRIS ANDERSON dříve působil jako vydavatel časopisů. V roce 2001 se stal prezidentem a kurátorem neziskové organizace TED Conferences, která pořádá vlastní každoroční konference TED, TEDGlobal, TEDWoman a další, vedle nichž licencovala přes 8 000 nezávislých konferencí TEDx po celém světě včetně ČR. Pronesené přednášky jsou zdarma dostupné www.ted.com.
Štítky:
Komunikační dovednosti,
Veřejné vystupování