Snažit se pochopit vlastní neduhy bez pochopení vývoje, kterým tělo prošlo v průběhu evoluce, je bláhové. Strhující bestseller evolučního biologa prof. Daniela Liebermana osvětluje podstatné vlastnosti našeho těla s ohledem na všechny evoluční a kulturní tlaky, jež muselo podstoupit. Ať už trpíte chronickými potížemi, anebo se jen chcete poučit, jak jíst, spát, běhat, chodit a vůbec žít v souladu se svým tělem, je to kniha pro vás!
Daniel E. Lieberman, profesor na Harvardově univerzitě a přední osobnost oboru, v této zásadní knize přeložené do 19 jazyků srozumitelně a poutavě popisuje vývoj, kterým lidské tělo za miliony let prošlo. Přitom vysvětluje, jak narůstající nesoulad mezi směsicí adaptací našich těl z doby kamenné a pokrokem moderního světa vede k paradoxu – souběžnému nárůstu dlouhověkosti a chronické nemocnosti.
Příběh lidského těla brilantně osvětluje transformace, které přispěly ke klíčovým adaptacím těla: osvojení chůze po dvou; přechod na jinou než ovocnou stravu; opatřování potravy lovem a sběrem, díky kterému máme tak mimořádné předpoklady pro vytrvalostní disciplíny; vývoj velmi velkého mozku; vzestup kulturních dovedností. Lieberman dále objasňuje, jak se kulturní evoluce liší od biologické evoluce a jakou další proměnou prošla naše těla v průběhu zemědělské a průmyslové revoluce.
Lieberman se domnívá, že mnohé z chronických nemocí přetrvávají a v některých případech i zesilují v důsledku „dysevoluce“, zhoubné dynamiky, kdy se léčí jen příznaky těchto chorob, a ne jejich příčiny. Navrhuje, abychom se nechali poznatky o evoluci postrkávat, tlačit a třeba i donutit k vytvoření zdravějšího prostředí.
„Lidskému tělu nikdo nerozumí tak jako Daniel Lieberman. A nikdo o něm neumí tak výřečně vyprávět. Příběh, který se skrývá uvnitř, doslova pod naší kůží, je fascinující, poučný a trochu i děsivý.“
– Christopher McDougall, autor knihy Zrozeni k běhu
V knize se také dozvíte
Jak tlak evoluce stvořil tělo dnešního člověka – a že jeho evoluce zdaleka neskončila
Co jsou to onemocnění z nesouladu s evolucí a jak jim předcházet
Jaké jsou dobré i špatné důsledky života s paleolitickým tělem v moderním světě plném pohodlí
Které prvky v rámci konceptu populární paleo a raw stravy dávají smysl a které ne
Proč jsou chůze a běh naboso tak zásadně jiné proti chůzi a běhu v obuvi a jak nám může chození naboso pomoci
Proč nám mnohé inovace všedního života včetně výtahů a elektrických otvíračů konzerv tak škodí
Jak nám evoluční logika může pomoci předcházet chronickým onemocněním těla i psychiky a starat se o naše zdraví O autorovi
DANIEL E. LIEBERMAN je profesor lidské evoluční biologie a profesor biologických věd Edwina M. Lernera II na Harvardu. Napsal více než stovku článků, z nichž mnohé vyšly v odborných časopisech Nature a Science. Je obzvlášť proslulý svým výzkumem na téma evoluce lidské hlavy a evoluce běhání, zejména běhání naboso (což mu vyneslo přezdívku Bosý profesor). Jeho výzkumům a objevům se dostalo značné pozornosti v novinách, časopisech, knihách, zpravodajských a dokumentárních pořadech.
Štítky:
Lidské tělo,
Antropogeneze,
Fyziologie člověka