Zákon o prokazování původu majetku
Během roku 2016 vstoupil v platnost zákon o prokazování původu majetku, který novelizuje zákon o daních z příjmů (zákon č. 586/1992 Sb.) a trestní zákoník (zákon č. 40/2009 Sb.). Právní úprava tohoto nového zákona je zaměřena na prokazování příjmů u tzv. přímých důchodových daní. Jde o zásadní změnu týkající se prokazování příjmů fyzických i právnických osob, jejich zdanění a nabytí majetku těchto osob.
Problematika prokazování původu majetku
Téma prokazování původu majetku je velice aktuální. Jeho legislativní úprava je naprostou novinkou - obdobně formulovaný institut v zákoně o správě daní a poplatků nikdy faktické účinnosti nenabyl a ani podobné dřívější legislativní iniciativy schváleny nebyly.
Zákon je zcela zásadní svým možným daňovým ohrožením pro některé poplatníky a rovněž kvůli značné odborné, publicistické i politické medializaci i sporům při jeho přípravě a schvalování v průběhu let 2015 a 2016.
Podrobný komentář k ustanovením zákona o daních z příjmů
Publikace obsahuje podrobný komentář k jednotlivým ustanovením zákona o daních z příjmů:
- výzvě k prokázání příjmů,
- povinnosti prokázat příjmy,
- prokázání příjmů,
- stanovení daně podle pomůcek zvláštním způsobem,
- penále při stanovení daně podle pomůcek zvláštním způsobem,
- výzvě k podání prohlášení o majetku,
- náležitostem prohlášení o majetku,
- zvláštnímu ustanovení o náležitostech prohlášení o majetku atd.
Trestní právo daňové a změny v souvislosti s přijetím zákona o prokazování původu majetku
Kniha rozebírá nejproblematičtější aspekty trestního práva daňového. Jde např. o aktuální otázky aplikace zásady ne bis in idem v trestním řízení ve vztahu k daňovému penále, institutu účinné lítosti jako důvodu zániku trestní odpovědnosti u trestného činu zkrácení daně podle § 240 trestního zákoníku nebo použití pravidla zákazu nucení k sebeobviňování.
Publikace také obsahuje praktický komentář k ustanovením trestního zákoníku o jednotlivých daňových trestných činech, včetně trestného činu porušení povinnosti učinit pravdivé prohlášení o majetku podle § 227 trestního zákoníku, který nově spadá pod tzv. daňové trestné činy, nebo trestného činu zkrácení daně poplatku a podobné povinné platby podle § 240 trestního zákoníku, u nějž byla v nedávné době zavedena trestnost přípravy (§ 240 odst. 4 trestního zákoníku).
Pro koho je publikace určena?
Publikace je určena pro daňové subjekty - právnické i fyzické osoby, daňové poradce, advokátní kanceláře, ekonomické poradce, odborníky z akademické obce a další zájemce.
Platnost publikace
Platí i pro rok 2023, legislativní změny jsou řešeny formou vkládané aktualizace, která je zdarma ke stažení na těchto webových stránkách.