V porovnání s evropskými moři jako jsou Středozemní moře, Černé moře, Baltské a Severní moře, se průliv La Manche zdá být bezvýznamným pásmem vody. Jeho různé názvy vnukají představu něčeho domáckého, malého, protože anglické slovo "channel" je odvozeno z holandského "canal" a francouzské "manche" připomíná jeho tvar podobný rukávu. Průliv však může vyprávět historické příběhy stejně napínavé a významné jako Středozemní nebo Baltské moře či dokonce Atlantský oceán.
Odděluje Británii od Evropy, dokázal zabránit invazím a vytvořil hranici účinnější než tisíce kilometrů ostnatého drátu, ale také slouží jako spojení kontinentu s ostrovem. Tisíce let pluly lodě oběma směry, na palubě s pasažéry tak odlišnými jako Vilém Dobyvatel, Francis Drake nebo George Snelling, "velký podloudník z Broadstairs". Vůdci jako Julius Caesar, Napoleon a Hitler bojovali o vládu nad úzkým pruhem moře a galeony, koráby, ponorky a spitfiry se pokoušely je zastavit.
Průliv La Manche začíná vyprávět příběh, začínající v době před 9000 lety, kdy Británii s kontinentem spojoval most souše, a končí začátkem 21. století, kdy je spojuje podmořský tunel. Peter Unwin čerpá z tak rozdílných originálních textů, jakými jsou Anglosaská kronika nebo deníky vojáků z druhé světové války, aby zmapoval krajinu a vodstvo této brány Evropy ke světovým oceánům, a odhaluje taje politické a vojenské historie, která se zde odehrávala, ale také osudy jednotlivců, ovlivněné průlivem.
Štítky:
Historie,
Caesar Julius