Převážná většina slonů afrických a také indických se narodí mamince slonici docela obyčejným způsobem, stejně jako se člověčím maminkám narodí děti. Ovšem sloneček Malej, o kterém je tahle knížka, přišel na svět způsobem neobyčejným, na neobyčejném místě: v porcelánu. Slon v porcelánu – to už je něco!
Sloneček Malej je docela maličký slon, k obědu mu stačí sedmikráska, ale ničeho se nebojí, ani nebezpečného myšiska, ani ještě nebezpečnějšího zločince. Taky dokáže obdivuhodné kousky, jaké obyčejní sloni nesvedou – ku příkladu chodit po stropě jako moucha. Kdyby to zkusil obyčejný slon, to by to dopadlo! Strop by se nad ním bezpochyby probořil.
Z rodného porcelánu se sloneček Malej vydal do světa širého nejen proto, aby po něm nezůstala hromada střepů, ale taky proto, aby poznal přátele a pomohl jim v nesnázích.
Ivan Binar (1942) je český spisovatel a překladatel. V mládí publikoval v Mladém světě (Sny v láhvi, 1962). Knižně debutoval v roce 1969 dílem Knížka o tom, jak pan Bouda s cirkusem se světem loudá. V 70. letech byl vězněn a po podepsání Charty 77 po nátlaku StB emigroval do Rakouska a posléze do Německa, kde vydal své další romány. V Mnichově pracoval pro rádio Svobodná Evropa. Roku 1994 se vrátil do Prahy, kde se stal spisovatelem na volné noze. V letech 2003–2004 byl předsedou Obce spisovatelů. V roce 2003 působil jako člen Rady České televize. Vedle prózy pro dospělé Binar napsal i několik dětských knih – Bibiana píská na prsty (2009), Bořivoj a Blecha Fló (2014) nebo Kráva a dědeček (2015).
Eva Sýkorová – Pekárková se věnuje především knižní ilustraci, animovanému filmu a spolupracuje s dětskými časopisy. Výtvarně se podílela na expozicích Národního a Náprstkova muzea. Své práce vystavuje pravidelně doma i v zahraničí. Získala několik významných ocenění (např. Zlatá stuha 1998, 2012, White Raven 2013).