Kniha významného tibetského mistra meditace (1808-1887) je klasickým komentářem k přípravným praxím do dzogčhenového cyklu Longčhen ňinghthig, jednoho z nejznámějších cyklů učení a duchovního pokladu školy Ňingmapa, nejstarší tradice tibetského buddhismu. Kniha je praktickým průvodcem k cestě vnitřní transformace, a zároveň úvodem do základních duchovních praxí, které jsou společné všem tradicím tibetského buddhismu.
První polovina knihy obsahuje sled zamyšlení nad marností a hlubokým utrpením samsáry, koloběhu existence poháněného nevědomostí a zmatenými emocemi, a nad nesmírnou hodnotou našeho lidského života, který nám skýtá jedinečnou příležitost dosáhnout buddhovství. Druhá polovina knihy vysvětluje první kroky vadžrajány neboli „diamantového prostředku“, jehož mocné metody transformace jsou typickým rysem tibetské buddhistické tradice.
S předmluvami J. S. dalajlamy a Dilgo Khjence Rinpočheho a s původním doslovem prvního Džamgon Kongtrul Rinpočheho. Z tibetštiny přeložila Padmakara Translation Group.
„Tento text je nepostradatelným průvodcem k výkladům všech praxí, přípravných stejně jako hlavních. Je to kniha nesmírně hodnotná, nepředstavuje žádné nebezpečí a obsahuje všechny klíčové body cesty.“ – Dilgo Khjence Rinpočhe
Štítky:
Studie,
Osobní růst,
Komentovaná vydání,
Pojednání,
Učení buddhismu,
Duchovní učitelé,
Duchovní cesta,
Duchovní cvičení,
Tibetský buddhismus,
Duchovní cesta - buddhistické pojetí,
Duchovní učitelé - tibet (čína),
Vadžrajána,
Buddhistická literatura,
Dzogčhen,
Duchovní překážky,
Dharma,
Duchovní cvičení - buddhistické pojetí,
Duchovní probuzení - buddhistické pojetí,
Duchovní probuzení,
Buddhistická literatura - tibet (čína)