Je po válkách, které nikdo nevyhrál. Válkách, které rozvrátily svět. Ale lidé přežijí všechno. I výbuchy jaderných zbraní. Přitom vše začalo jen jednou invazí – Ruska na Ukrajinu, kterou se Rusům nepodařilo dobýt... Takové je pozadí dnes už legendární postapokalyptické série Spad, která se dočkala pěti dotisků a poprvé vyšla v roce 2016. Kotleta v ní možná predikoval, jak by mohla vypadat válka, která se skutečně začala odehrávat na počátku roku 2022, ale hlavně jeho příběh přinesl zprávu o lidech, kteří se svého lidství nechtějí vzdát ani když je jenom na obtíž.
A právě hrdinové a hrdinství jsou tím, co z této série udělalo nejprodávanější českou sci-fi za posledních dvacet let a příběh nadčasovým, i když se jeho kulisy staly, bohužel, v některých částech až příliš realistickými.
František Kotleta (*1979)
Autor dobré dvacítky knih, z nichž každá se stala bestsellerem. Nejprodávanějším spisovatelem v rámci české fantastiky se stal už díky své prvotině Hustej nářez (2010), ze které se nakonec stala série pěti knih popisujících boj upírů proti mimozemšťanům o nadvládu na Zemi. Mezi jeho nejslavnější romány patří ty z postapokalyptické série Spad a také cyklus paranormálních detektivek s religionistou Tomášem Koskem, který zahájila kniha Příliš dlouhá swingers party (2014). Jeho poslední romány jsou postapunkový Underground (2020) a Underground: Revoluce (2021), popisující příběh transhumánních prostitutek v Praze roku 20107. Obě knihy vyšly také v Polsku a v USA. Od roku 2020 píše spolu s Kristýnou Sněgoňovou populární space operu Legie o skupině lidí, která se vzepřela mimozemské dominanci.
Je rovněž editorem antologií Ve stínu Říše, Ve stínu apokalypsy, Ve stínu magie, Krásky a vetřelci či Zákon genu, které představily současnou fantastiku tisícům nových čtenářů.