Učebnice přistupuje novým způsobem k problematice společenských věd, přičemž představuje učivo s ohledem na každodenní souvislosti a požadavky současných studentů. Texty jsou zpracovány a následně kontrolovány vysokoškolskými odborníky, což zajišťuje jejich vysokou spolehlivost a faktickou přesnost.
Učebnice je zpracována podle požadavků RVP pro gymnaziální vzdělávání (vzdělávací oblast Člověk a společnost) a RVP pro střední odborné vzdělávání (vzdělávací oblast Společenskovědní vzdělávání). Lze ji tedy použít jak pro výuku na gymnáziích, tak i pro výuku na středních odborných školách.
Požadavky uvedených legislativních dokumentů učebnice naplňuje jak po stránce obsahů učiva, tak i rozvíjením příslušných klíčových kompetencí žáků, zohledněním mezipředmětových vztahů a průběžným zařazováním jednotlivých průřezových témat.
Učebnice je rozdělena do 4 tematických celků. Tyto celky odpovídají klíčovým výkladovým problémům, kterými jsou: poznávání skutečnosti jako základ lidské existence, vývoj člověka a jednotlivé vlivy, které do tohoto procesu zasahují, individuální odlišnost každého z nás a její psychologické základy, naše soužití s druhými a jeho pravidla. Tematické celky jsou dále děleny na kapitoly a podkapitoly. Toto dělení se plně shoduje se strukturou pracovního sešitu.
Podkapitoly, jako základní jednotky učebnice i pracovního sešitu, jsou buď jednostránkové, nebo dvoustránkové (odpovídají tak jednohodinové/dvouhodinové časové dotaci).
Učebnice je koncipována tak, aby byla zajištěna provázanost jednotlivých podkapitol mezi sebou, a současně aby bylo v rámci samotných podkapitol snadno odlišitelné povinné učivo od informací doplňujících (např. historické souvislosti vybraných jevů, diskuse k problému, odkazy na zajímavá filmová zpracování tématu aj.). V učebnici také naleznete zajímavé komentáře známých osobností k tématu podkapitol. Provázanost je samozřejmě dodržena také v rámci celé sady (učebnice – pracovní sešit – průvodce pro učitele).
Výsledná podoba zpracování umožňuje žákům vnímat problematiku z různých úhlů pohledu a v širších souvislostech – společenské vědy tedy pro ně nezůstanou pouhým souhrnem teorií, pojmů a jmen, ale naopak poutavým výkladem skutečnosti, se kterou se sami každodenně setkávají.
Učebnice (stejně jako celá učebnicová sada) je charakteristická originální moderní grafikou, jejímž základem je odlišení jednotlivých komponentů strany a množství doprovodného obrazového materiálu.
Výsledkem je nejen poutavé, ale i nanejvýš přehledné formální zpracování textů, které jistě zaujme dnešní generaci studentů.
Zastoupení společenskovědních disciplín v jednotlivých dílech učebnicové sady si můžete stáhnout v souhrnné tabulce zde (v pdf) a pro jednotlivé ročníky v tabulce zde (v pdf).
Část elektronických prezentací naleznete zde (v pptx).
S doložkou MŠMT.
Štítky:
Učebnice středních škol,
Pracovní sešity,
Metodické příručky,
Studium a výuka