Staroměstské náměstí je bezesporu nejzajímavějším historickým náměstím Prahy. Jeho význam byl ještě umocněn vznikem radnice, která se stala centrem samosprávy Starého města pražského v roce 1338. Vzhledem k historické významnosti teté stavby jsme tuto stavbu museli zařadit mezi papírové modely.
S rostoucím významem města se rozšiřovala i tato budova, která dnes tvoří blok domů z různých slohových období. Základem jsou domy románské, jejichž pozůstatky se nacházejí v suterénech. Převažujícím slohem je však v exteriéru i interiéru gotika. Týká se to zejména nárožní budovy s věží 70 metrů vysokou) a kaple s arkýřem (svěcena v roce 1381). Gotické klenby se nacházejí v přízemí (původní loubí), pozdně gotický z roku 1470 je i starý radní sál s kazetovým stropem.
Unikátní je orloj, jehož nejstarší astronomicko-astrologická střední část pochází z roku 1410. Přes pozdější úpravy se zde nachází původní funkční hodinový stroj.
Orloj má tři části: nejvýše jsou mechanické figury. Každou hodinu se ve dvou okénkách pod stříškou objevuje 12 apoštolů, z nichž každý má svůj atribut: sv. Petr klíč, sv. Matěj sekeru, sv. Jan kalich, sv. Ondřej kříž ve tvaru X, sv. Filip kříž, sv. Jakub valchu, sv. Pavel knihu, sv. Tomáš kopí, sv. Šimon pilu, sv. Tadeáš desky, sv. Bartoloměj kůži, sv. Barnabáš svitek.
Návod na sestavení je u vystřihovánky v češtině, němčině a angličtině.