Lekce ze života Alice Herzové Sommerové, uznávané koncertní klavíristky, nejstarší žijící osoby na světě, která přežila holocaust
Předmluva: Václav Havel
Impozantní a elegantní příběh o houževnatosti a optimismu stodevítiletá klavíristky, který vychází celosvětově s předmluvou Václava Havla a podporou Elieho Wiesla.
Stodevítiletá klavíristka Alice Herzová Sommerová na vlastní oči viděla celé minulé století a první dekádu století tohoto. Přežila koncentrační tábor v Terezíně, byla při procesu s Adolfem Eichmannem v Jeruzalémě a během té doby přicházela do styku s některými z nejúžasnějších historických osobností našeho věku. Jako dítě trávila v Praze víkendy a svátky ve společnosti Franze Kafky (kterého znala jako „strýčka Franze“) a k přátelům její matky patřili Gustav Mahler, Sigmund Freud a Rainer Maria Rilke. Když se Alice po válce přestěhovala do Izraele, jejích bytových koncertů se účastnila Golda Meirová a také Artur Rubinstein, Leonard Bernstein a Isaac Stern. Dnes žije Alice v Londýně, kde stále několik hodin denně cvičí na klavír.
Přestože byla vězněna v Terezíně a nacisté jí zavraždili matku, manžela a přátele, přestože jí mnohem později předčasně zemřel syn, Alice nad tím vším vždy zvítězila svou schopností žít život bez zahořklosti. Věří, že klíčem k tomu, aby přežila, byla hudba a také schopnost odhalit v každém člověku jeho lidskost, i v nepřátelích. Století moudrosti je pozoruhodný a inspirující příběh o celoživotním krédu jedné ženy – tváří v tvář nejhoršímu zlu, jaké kdy člověk poznal – nacházet v životě dobro. Je to svědectví o pevných přátelských svazcích, o moci hudby a o tom, jak je důležité vést život v materiální prostotě, intelektuální zvídavosti a nekonečném optimismu.
***
Klavíristka Caroline Stoessingerová vystupovala na jevištích Carnegie Hall a Lincolnova centra a pětadvacet let byla členkou Tokijského smyčcového kvartetu a Brooklynské filharmonie. Stoessingerová produkovala televizní předání Schindlerových houslí americkému Muzeu holocaustu a první newyorské představení Brundibára. Hrála v koncertních sálech od Tokia a Prahy po Spillville v Iowě a mnoho let pracovala jako umělecká ředitelka v katedrále sv. Jana z Boha. Je uměleckou ředitelkou komorní hudby v Tillesově centru, hostující umělkyní v Koleji Johna Jaye, ředitelkou hudebního tělesa Newberrští komorní hudebníci v Newberrské opeře a zakladatelkou a prezidentkou Mozartovy akademie. Žije v New Yorku.
Štítky:
Židé,
Izrael,
Emigrace,
2. světová válka,
Holokaust,
Terezín,
Alice herzová-sommerová, klavíristka, 1903-2014