Všechno se vlastně v knížce odvíjí od hospodářské krize, zrozené v kotli amerických finančníků. Bezpočet virtuálních dolarů, nepodložených skutečnou produkcí, nakazil ekonomiku jakousi lehmanovskou chřipkou a její dopad může tu i onde být smrtící. Zvlášť když si některé země zvykly žít doslova nad poměry...
Autor svým úsporným jazykem rozebírá úlohu, v níž Amerika po pádu SSSR vystupuje coby jediná supervelmoc světa, podotýká však, že některé z jejích představ už dneska platit nemohou, a hledá cestu, jak ze svízelných časů vybředne jeho vlast - Rusko. Mnohé z ruských potíží vůbec nezastírá, nemá například rád vrstvu privatizačních miliardářů neboli ruské oligarchy, dílem bezuzdně rozmařilé, dílem nekompetentní, jde-li o hospodářství. A proti chybám, které se staly v mechanismu tržní ekonomiky, ať už na Rusi nebo jinde, nabízí zásadní lék - vliv a zásahy státu. Léčbu státní mocí.
Nemusíme jistěže se vším, co v knize stojí, bez výhrad souhlasit, ale je dobré takové názory znát. Rusko, kde Jurij Lužkov řídí chod metropole, je totiž příliš velké na to, aby se jeho hlas přecházel bez povšimnutí.
Štítky:
Studie,
Svět a politika,
Globalizace,
Kapitalismus,
Hospodářská politika,
Hospodářská krize,
Finanční krize,
Světová ekonomika,
2008-2010,
Hospodářská politika - rusko,
Hospodářská krize - spojené státy americké,
Historie,
Politika, politologie ,
Velká hospodářská krize