Pochopení všech přírodních jevů se v podstatě redukuje na odhalení fundamentálních fyzikálních zákonů - na porozumění elementární struktuře hmoty, prostoru a času na nejhlubší mikroskopické úrovni. Ačkoliv ani tyto zákony, ani elementární struktury dnes s jistotou neznáme, máme tento základní cíl fundamentální vědy na dosah.
Tento pohled na svět je základním motivem sbírky esejů obsažených v této knize. Nejsou to eseje ledajaké: například Vesmír podle plánu byl vybrán hned do dvou sbírek nejlepších amerických esejů roku 2000: The Best Americal Essays, 2000 a The Best American Science Writing, 2000.
Tato kniha se zaměřuje na filozofické a společenské souvislosti moderní vědy. Autorův důsledně sekulární přístup se opírá o hluboce racionální pohled na svět, který se řídí objektivními přírodními zákony, v nichž není pro lidské bytosti rezervován žádný zvláštní status. V jednotlivých kapitolách jsou poutavým, fundovaným a přesvědčivým způsobem předkládány Weinbergovy postoje k tématům, k nimž považoval za intelektuálně poctivé se veřejně vyjádřit - od otázky, co bylo před Velkým třeskem, přes názory na současný stav a budoucnost fyziky elementárních částic, až po svůj vztah k možné existenci „velkého návrháře“ Vesmíru. Vysvětluje, že odvěká touha porozumět a popsat přírodu, je nedílnou součástí osvobozování lidského ducha a podstatnou oporou moderního liberálního uspořádání lidské společnosti.
Štítky:
Filozofie vědy,
Věda,
Duchovní literatura