Stěžejní dílo předního českého vědce a myslitele vychází už počtvrté, tentokrát po několikaleté odmlce, kdy na trhu zcela chybí.
Jedná se o pozoruhodnou syntézu matematického, filozofického a historického poznání. Na vývoji geometrie od antiky až po novověk autor mapuje základy evropského myšlení.
Souhrnné dílo Úhelný kámen evropské vzdělanosti a moci se skládá ze čtyř knih.
První kniha Vědění uloupené olympským objasňuje otevření geometrického světa a zušlechtění geometrie, k němuž došlo v antice. Geometrie tehdy stanovila ideál evropské vědě přinejmenším na další tři tisíciletí.
Druhá kniha Prosvětlení cesty k nekonečnu srozumitelně pojednává o rozepnutí geometrického světa do absolutního nekonečna, o teologických vlivech, jež se na tom podílely, a vůbec o vlivech teologie na vznik novověké vědy. Novověká evropská věda v té době učinila osudový krok, spočívající ve vložení reálného světa do klasického geometrického prostoru.
Třetí kniha Geometrizace reálného světa je věnována důsledkům tohoto osudového kroku a období od počátků novověké přírodovědy, významu Isaaca Newtona a obdivuhodnému rozvoji takto pojímaného čistého rozumu.
Završením celého díla, které každého vnímavého čtenáře zasvětí do překvapivě poutavého vývoje geometrie i celého evropského myšlení, je čtvrtá kniha Otevření neeukleidovských geometrických světů. Objevem neeukleidovské geometrie obdržel lidský rozum - přesvědčený, že svět již nemá žádné neobjasnitelné tajemství - studenou sprchu.
Štítky:
Geometrie,
Pojednání,
Dějiny matematiky,
Filozofie matematiky,
Matematické myšlení