Guy Roland je muž, který ztratil paměť a snaží se rekonstruovat vlastní minulost. Jako bývalý soukromý detektiv využívá postupů policejního pátrání a z dokumentů, fotografií, adres, rozhovorů skládá po střípcích historii jednoho života. Na své pouti proti toku času dospívá do období německé okupace Francie, která osudově rámuje bezvýznamné životy lidí, s nimiž ho minulost
spojuje. Životní příběhy postav, jimiž je románový děj zalidněn, dostávají za těchto podmínek takřka tragické rozměry, a nezřídka tragédiemi i končí. Na detektivním půdorysu románu rozvíjí Modiano svá osobitá témata, jimiž se zabývá v celém dosavadním díle: téma paměti a zapomnění, minulosti, bezdomoví, identity osobnosti. Nevzrušeně a nepateticky se snaží vytyčit hranici mezi zaměnitelným a jedinečným v životě člověka.
PATRICK MODIANO patří k nejvýznamnějším francouzským prozaikům poválečného období (narodil se roku 1945). Hned prvním románem La place d’etoile, který publikoval jako dvacetiletý, mimořádně zaujal čtenáře i kritiku. Dosud vydal dvacet osm románů a obdržel několik literárních cen, z nichž nejvýznamnější byla Goncourtova cena roku 1978 za román Ulice Temných krámků. Ten byl v češtině vydán počátkem osmdesátých let, stejně jako další tři autorovy tituly: Takoví hodní hoši, Mládí a Rodný list, po dlouhé pauze vyšla v roce 2007 Dora Bruderová. V roce 2014 byla Patricku Modianovi udělena Nobelova cena za literaturu.
Štítky:
Francouzské romány,
Francouzská literatura,
Detektivní romány,
Psychologické romány