Ronomovaný americký novinář (např. Dokonalá bouře) se ve své knize věnuje nejextrémnější situaci, ve které se člověk může ocitnout - válce. Sebastian Junger se od roku 2007 do roku 2008 pohyboval řadu měsíců s vojáky americké výsadkářské jednotky v afghánském údolí Korengal, které se považuje za jednu z nejnebezpečnějších frontových oblastí v boji s Talibánem. Spolu s britským fotografem Timem Hetheringtonem doprovázeli vojáky na hlídkách a v zákopech. Zažil zde abstraktní válku - většina vojáků nikdy nepohlédla svým nepřátelům do očí. Všechno viděli jenom z dálky.
Jungerovi nešlo při jeho novinářském pátrání o Afghánistán, ani o politiku; vojáci, se kterými se setkával, nikdy nemluvili o politických tématech, která jsou v pozadí této války. "Chtěl jsem zjistit něco jiného," říká Junger, "chtěl jsem vědět, co to dnes znamená, být vojákem."
V knize Válka si autor pokládá jednoduché otázky: čím válka fascinuje mladé muže? Jak válka změní člověka, který právě vyšel ze střední školy? Proč se někteří chovají jako čestní muži a jiní jako darebáci?
Výsledkem spolupráce Jungera s Timem Hetheringtonem byl také velmi úspěšný film Restrepo, který získal Velkou cenu poroty na filmovém festivalu Sundance. Tim Hetherington zahynul 20. dubna 2011 při bojích v libyjské Misurátě, kde působil jako reportér v občanské válce.
Štítky:
Vojenství,
Bojové operace,
Novináři,
Vojáci,
Války,
2007-2008,
Válka v afghánistánu (2001-),
Vojáci - spojené státy americké,
Války - psychologické aspekty,
Novináři - spojené státy americké