Kniha Vojáci na popravišti je přehledem vojenských osob, popravených na území Československa v období od nástupu komunistického režimu v únoru 1948 až po zrušení absolutního trestu v zemi. Mezi vojenské osoby jsou zahrnuti jak aktivně sloužící důstojníci, tak propuštění ze služby z politických důvodů i veteráni exilových vojenských jednotek z let druhé světové války. K nim se připojují rovněž příslušníci Pohraniční stráže, která představovala součást ozbrojené moci Československa. Vedle známých politických kauz generála Heliodora Píky nebo podplukovníků Františka Skokana a Josefa Robotky se seznámíme i s osudy dalších vojáků, jejichž osudy v některých případech téměř upadly v zapomnění.
Samostatnou součástí knihy je kapitola, věnovaná příslušníkům armády, popraveným z čistě kriminálních důvodů. V této části jsou popsány jedny z nejotřesnějších případů historie československé kriminalistiky.
Každá ze dvou částí knihy je řazena pro přehlednost abecedně, osudy jednotlivých vojáků tvoří samostatné kapitoly.
Díky ochotné spolupráci pracovníků řady institucí a příbuzných popravených vojenských osobností se téměř ke všem zmiňovaným mužům podařilo získat fotografie.
Štítky:
Svět a politika,
Monografie,
Politická perzekuce - československo,
Politická perzekuce,
Vojenství,
Ozbrojené síly,
Političtí vězni - československo,
Političtí vězni,
1948-1989,
Ozbrojené síly - československo,
Československo. armáda,
Politické soudní procesy - československo,
Politické soudní procesy,
Vojáci,
Vojáci - československo,
Trest smrti - československo,
Trest smrti