Komentář poskytuje přehledný výklad k zákonu o některých službách informační společnosti. Vychází ze současného stavu právního poznání, odborné literatury, rozhodovací praxe soudů tuzemských i zahraničních a relevantní zahraniční právní úpravy. V otázkách, kde komentovaná problematika trpí nedostatkem judikatury a jurisprudence, podává autor výklad s důrazem na legitimní a korektní interpretaci právních norem.
Vzhledem významnému dopadu, který má zákon o některých službách informační společnosti na řadu poskytovatelů služeb informační společnosti a ostatní subjekty podnikající na poli digitální ekonomiky, se tento komentář zaměřuje mimo obecných výkladů především na praktické vysvětlení dopadů a významu zákona. Cílem autora tedy není pouze rozšířit stav právního poznání v komentované problematice, ale také poskytnout praktický, ucelený a přímo použitelný výklad všem subjektům řídícím se při své činnosti tímto zákonem.
Komentář podle slov autora nekončí tam, kde začínají skutečné problémy. Uvádí konkrétní příklady a nevyhýbá se podrobné právní analýze jednotlivých ustanovení zákona. „Oblast služeb elektronických komunikací a obchodních sdělení není tak komplikovaná a neuchopitelná, jak může na první pohled působit. Naopak věřím, že s pomocí komentáře dokáží (čtenáři) nalézt odpovědi na otázky, se kterými se v průběhu své praxe setkávají,“ říká v rozhovoru pro naše nakladatelství autor Martin Maisner. Celé interview najdete na našem blogu.
Mgr. František Korbel, Ph.D., advokát a specialista na e-Government, zhodnotil komentář pana Maisnera ve své recenzi následujícími slovy: "Napříč komentářem autor úspěšně provádí čtenáře právní úpravou, kterou poznamenaly roky soudní praxe a formování v českém i evropském právním prostoru. Jednoznačně tak lze ocenit, že se autorovi konečně podařilo zasadit do kontextu českého právního prostředí evropskou judikaturu, která významným způsobem dotváří právní rámec poskytování služeb informační společnosti (případy jako Scarlet, Netlog, L’Oréal nebo Google), a přetlumočit tak českému odbornému i laickému čtenáři praktické implikace těchto významných soudních rozhodnutí (např. ve vztahu k povinnosti pohledu)“.
Štítky:
Komentáře