Se znalci, tlumočníky i znaleckými ústavy se zcela běžně setkáváme při přípravě smluv, při obchodních jednáních i v rámci nejrůznějších správních nebo soudních řízení. Protože jsou opravdu takřka každodenní součástí našeho života, je potřebné dozvědět se o jejich činnosti co nejvíce.
První vydání komentáře k zákonu o znalcích a tlumočnících tyto znalosti zprostředkovává, a to velmi podrobným a vyčerpávajícím výkladem nejen samotného zákona, ale i jeho prováděcí vyhlášky. Autor erudovaně vysvětluje jednotlivá ustanovení a nalézá odpovědi na otázky, kdo znalci a tlumočníci jsou, kdo a jak se jimi může stát, co je jejich činností podle zákona a jaká má tato činnost pravidla.
Kromě uceleného výkladu současné právní úpravy autor podává také historický ( od roku 1949 ) přehled, srovnání našich předpisů ohledně této otázky s rakouskými a "pohled do budoucnosti" - jak by měla vypadat připravovaná novela zákona.
Kniha je doplněna jak citacemi literatury, tak judikatury, věcným rejstříkem. Poslouží proto nejen samotným znalcům, tlumočníkům a znaleckým ústavům, ale rovněž soudcům všech typů soudů, advokátům a v neposlední řadě i všem občanům a institucím, které se hodlají na znalce či tlumočníky obrátit se svým problémem.