Ralph Metzner, Ph.D. (1936), je známý jako jeden z trojice amerických experimentálních vědců, kteří pracovali začátkem 60. let 20. století na Harvardově univerzitě na výzkumu psychedelických drog. Tento výzkum pro Metznera nebyl cílem, ale jen počátkem dlouhodobého zájmu o využití psychoaktivních látek v psychoterapii, šamanismu a meditačních technikách. Především se však zabývá holistickým přístupem k lidské psychice, kterou chápe v propojení s rostlinnou a živočišnou říší a celkově se Zemí.
Na základě analogického myšlení, teorie živlů a psychických funkcí a teorie Gaie jako živého organismu Metzner rozšiřuje chápání příčin, diagnóz a léčby psychických nemocí na vztah člověka k přírodě. V jednotlivých kapitolách mimo jiné seznamuje čtenáře se „zelenou“ kosmologií Hildegardy z Bingenu, s principy ozdravného užívání rostlinných drog v indiánských společenstvích, s historickými kořeny a důsledky rozštěpu lidského myšlení, s výkladem různých nebeských a zemských božstev atd. Na závěr přináší přehledné vysvětlení paradigmatického posunu k ekologickému světonázoru v nejrůznějších oblastech lidského konání.
Identifikací odklonu od polyteistického náboženství k transcendentálnímu monoteismu a k vzestupu mechanistické vědy Metzner upozorňuje na to, co v průběhu času zůstalo zanedbáno a vytěsněno. Tyto aspekty rehabilituje, ale zároveň se je nesnaží nadřazovat a hledá nezbytnou syntézu. Přichází s komplexním, vyváženým přístupem, který bere ohled na obě stránky lidského směřování.
Štítky:
Monografie,
Člověk a příroda,
Kultura a náboženství,
Psychedelická terapie,
Lidská psychika,
Ekologická psychologie,
Psychologické ,
Životní pomoc