Severozápadní Čechy, jejichž součástí je i okres Ústí nad Labem, jsou pro mnohé synonymem měsíční krajiny, zdevastované těžbou uhlí, chemickým průmyslem a dalšími podobnými nežádoucími lidskými aktivitami. Předkládaná práce chce představit okolí Ústí n. L. z jiné strany - jako přírodovědecky mimořádně atraktivní a bohatou část České republiky.
Cévnaté rostliny určují nejen charakter vegetace, ale do značné míry i ráz celé krajiny. Proto jim byla věnována pozornost již od samých začátků přírodovědeckých průzkumů. Za více než 150 let bylo nashromážděno velké množství údajů o jejich rozšíření i ekologii.
Na území okresu Ústí n. L. bylo zjištěno téměř 240 druhů cévnatých rostlin, které jsou dnes zařazeny mezi zvláště chráněné nebo jsou uvedeny v Černém a červeném seznamu cévnatých rostlin. Práce přináší detailní informace o jejich historickém i současném rozšíření (přehled známých lokalit), stručně je komentován trend jejich aktuálního šíření či ústupu i jejich ekologické nároky. Význam pro odbornou veřejnost má i přehled použité literatury, který je vlastně floristickou bibliografií Ústecka.
Botanická charakteristika některých významných lokalit může posloužit jako inspirace k přírodovědně zaměřeným exkurzím.
Publikace jistě přinese užitečné informace amatérským i profesionálním zájemcům o květenu této části severozápadních Čech, středoškolským i vysokoškolským studentům biologických oborů, ochráncům přírody i všem, kteří si rádi občas vyjdou na vycházku do přírody.