Počet pracovních sporů projednávaných před soudy v České republice po mnoho let vytrvale klesá, zatímco počty ostatních druhů civilních sporů stejně vytrvale rostou. Stejnou tendenci lze zaznamenat i na Slovensku. Pozoruhodný je též fakt, že čím méně těchto sporů soudy projednávají, tím déle jim jejich rozhodování trvá.
Povrchní optimista by mohl dospět k závěru, že tato situace – nízký počet projednávaných pracovních sporů (odlišná od jiných států, které byly zkoumány), je zapříčiněna skvělou úrovní dodržování práv a povinností v pracovněprávních vztazích v těchto dvou středoevropských zemích; tento závěr by ostatně mohl být podpořen i malým zájmem sociálních partnerů o tento fenomén (jakož i o participaci na funkčním systému mimosoudního řešení pracovních sporů).
Akademické poznatky, ale i praktické zkušenosti z vlastní advokátní praxe, členů autorského týmu takovým optimistickým závěrům nepřisvědčovaly a vedly k rozhodnutí zpracovat předkládanou analýzu, která by objasnila příčiny mizivého množství pracovních sporů řešených soudy a současně přinesla poznatky o rozličných (v zahraničí používaných) formách mimosoudního řešení sporů v oblasti pracovněprávních vztahů.
Předkládaná monografie se zabývá nejen ústavněprávními aspekty dané problematiky, charakteristikou metod řešení pracovních sporů a rozborem jednotlivých forem a způsobů řešení těchto sporů, analýzou historického vývoje řešení pracovněprávních sporů na území ČR, ale zabývá se i vybranými instituty rozhodování pracovněprávních sporů v zahraničí.
Publikace je zpracována zkušeným kolektivem autorů, kteří dokázali v práci, která je výsledkem jejich víceletého výzkumu, spojit teoretické znalosti spolu se zkušenostmi z legislativní a aplikační praxe.
Publikace přichází na trh paradoxně v době, kdy má být v důsledku legislativních návrhů z českého právního řádu odstraněna poslední platforma pro mimosoudní rozhodování pracovních sporů – možnost jejich řešení v rozhodčím řízení; nechť tato publikace nahradí čtenáři analýzu, která navrhovanou legislativní změnu neprovázela a pomůže mu v utváření vlastního názoru na možnost budoucího optimálního nastavení mechanizmů mimosoudního řešení pracovních sporů, které snad překlenou stávající českou odtrženost od světové praxe a zkušeností.