Autoři soustředí svoji pozornost k historickým a symbolickým „uzlovým bodům“, které jsou důležité jak pro vývoj polské společnosti, tak pro pozdější polskou historickou paměť. Text tak postihuje základní problémy a souvislosti historického vývoje jednotlivých období. Zvláštní pozornost je věnována úloze Polska v regionu a ve světě, regionální různorodosti, proměnám kolektivních identit a historické paměti, historickým formám státnosti, kulturnímu transferu a společenským strukturám.
Doc. PhDr. Jiří Friedl, Ph.D. (1976), vědecký pracovník Historického ústavu AV ČR. Věnuje se dějinám Polska a česko/československo-polských vztahů ve 20. století, výsledky svých výzkumů publikoval v řadě studií v České republice a Polsku.
Prof. Tomasz Jurek (1962) je polský medievista, specializující se na dějiny Slezska. Pracuje v Instytucie Historii im. Tadeusza Manteuffl a PAN. Je spoluautorem několikasvazkových Dějin Polska.
Prof. PhDr. Miloš Řezník, Ph.D. (1970), spolupředseda Česko-německé komise historiků. Zabývá se dějinami Polska a habsburské monarchie se zaměřením na dějiny kolektivních identit, historickou paměť a proměny elit.
Prof. PhDr. Martin Wihoda, Ph.D. (1967), působí v Historickém ústavu Filozofické fakulty Masarykovy univerzity v Brně. Zabývá se dějinami raného středověku.