Olovo ve rtěnkách? 1,4-dioxan v dětských mýdlech? Uhelný dehet v šamponech? Je to vůbec možné?!
Roku 2000 Centra pro kontrolu a prevenci nemocí v USA oznámila, že těla amerických žen obsahují vysoké hladiny ftalátů způsobujících vrozené vady a neplodnost. Podezření, že tyto látky pocházejí z kosmetických přípravků, vedlo k velmi zneklidňujícím objevům…
Kniha Doba jedová 3 popisuje složitou cestu aktivistek bojujících proti rakovině prsu a ochránkyň životního prostředí, které navštívily představitele největších mezinárodních kosmetických společností a položily jim několik nepohodlných otázek. Například:
• Proč mávají růžovou stužkou a zviditelňují se na trhu jako lídři boje proti rakovině prsu, když jejich výrobky obsahují chemické hormonální disruptory, jež mohou přispívat k rozvoji právě tohoto onemocnění?
• Proč si zvolili za cílovou skupinu ženy a muže v plodném věku a přitom používají chemické látky způsobující neplodnost a vrozené vady?
Kosmetické společnosti jim sice zavíraly dveře před nosem, mýtus o kráse se však začal bortit a toxická tajemství spolu s paradoxy kosmetického průmyslu vycházela na povrch. Kniha však přináší i dobré zprávy: přestože nadnárodní kosmetické firmy stále bojují za právo používat nebezpečné chemikálie, vědci pracují na bezpečnějších, netoxických technologiích a podnikatelé budují společnosti podporující zdraví, spravedlnost a politickou, společenskou a ekonomickou sílu jednotlivce.
Štítky:
Kosmetické přípravky,
Kosmetický průmysl