Kniha Kulturní historik Čeněk Zíbrt představuje dosud nejúplnější výklad života a díla tohoto předního českého národopisce a zakladatele oboru kulturních dějin v Čechách. Tvoří ji soubor nejdůležitějších studií, které Josef Blüml, jenž se studiem Zíbrtovy osobnosti zabývá dlouhodobě, k tématu napsal.
V první z nich se čtenář seznámí s podrobným životopisem Č. Zíbrta (1864-1932), s jeho rodištěm v Kostelci nad Vltavou, tragickými událostmi jeho dětství, inspiracemi kraje, školy, píseckého gymnázia až po vstup na pražskou univerzitu, kariéru, dílo i lidský rozměr závěru Zíbrtova pracovitého života.
Další studie-kapitola se věnuje Zíbrtovým studiím na pražské filozofické fakultě a všímá si zejména učitelských inspirací, vlivů a souvislostí. Na ni navazuje přehled a výklad zahraničních pobytů mladého vědce v Německu, Polsku a Rusku. Na základě takto široce pojatého vzdělání mohl pak Zíbrt vytvořit vlastní koncepci kulturních dějin, o níž hovoří následující text, s nímž souvisí také výklad jeho vlastních univerzitních přednášek.
Knihu doplňuje fotografická příloha a závěrečná stať absolventů oboru kulturní historie, jímž se Jihočeská univerzita v devadesátých letech minulého století přihlásila k Zíbrtovu odkazu.
Zdeněk Duda a Jan Kouba, Blümlovi žáci, uzavírají knihu konkrétní ukázkou ze Zíbrtovy činnosti ("Dnes dudáme v Blatný") daleko přesahující akademickou sféru směrem k lidovému publiku.
Štítky:
Studie,
Sborníky,
19.-20. stol.,
Vysokoškolští učitelé - česko,
Jubilejní publikace,
Vysokoškolští učitelé,
Historiografie,
Historici,
Kulturní dějiny,
Etnografové - česko,
Etnografové,
Historici - česko,
Historiografie - česko,
Etnografie,
Folkloristé,
Etnografie - česko